"3. Havalimanı ve Kanal İstanbul finansmanı için sukuk ihracı kullanılabilir"

AA
21 Eylül 2013 - 13:48Son Güncelleme : 21 Eylül 2013 - 14:42

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz 3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi büyük projeler için sukuk ihraçları kullanlabileceğini belirtti.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz, Hazine Müsteşarlığının kira sertifikası (sukuk) ihracı olanaklarını araştırmak üzere 3 kuruluşu yetkilendirmesiyle ilgili, "3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi büyük projeler var. Bu tür projelerin finansmanında sukuk ihraçları önümüzdeki süreçte kullanılabilir" dedi.

Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kira sertifikası olanaklarını araştırma konusunda 3 kuruluşa yetki verildiğinin ve bu kapsamda Asya ve Orta Doğu'da bazı toplantılar düzenlenmesinin planlandığının hatırlatılması üzerine, Hazine'nin, "Kira sertifikası ihracı yaparsak acaba o piyasalarda makul vade ve fiyatla değerlendirebilir miyiz?" diye düşündüğünü dile getirdi. Akyüz, "Geçen sene Hazine 1,5 milyar dolarlık sukuk ihracı yapmıştı. Benzeri imkanları yakalayabilmek adına pazara çıkıyor" diye konuştu.

İç piyasaya yönelik bu yıl şubat ve ağustosta sukuk ihracı gerçekleştirildiğini, Hazine'nin 3 kuruluşa yetki vermesini de bu işin yurt dışı ayağı olarak değerlendirmek gerektiğini belirten Akyüz, "Türkiye, önümüzdeki dönemde bu piyasalarda da etkin olmalı. Neden? Çünkü Türkiye'de gerçekleşmesi beklenen 3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi büyük projeler var. Bu tür projelerin finansmanında sukuk ihraçları önümüzdeki süreçte kullanılabilir. Finansman imkanlarının araştırılması ve geliştirilmesi konusunda bu tip yetkilendirmeler önemli olacak" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin sukuk piyasasına daha fazla girmesinin önemine işaret eden Akyüz, sukuk piyasasının merkezi kabul edilen Malezya'nın, altyapı yatırımlarının çoğunu sukuk yoluyla finanse ettiğini sözlerine ekledi.

HAZİNE 3 KURULUŞA YETKİ VERDİ

Hazine, uluslararası sermaye piyasalarında kira sertifikası ihracı olanaklarını araştırmak üzere HSBC, QInvest ve Standard Chartered'a yetki verildiğini, bu çerçevede, 23 Eylül-1 Ekim 2013 arasında Orta Doğu ve Asya'daki önemli finans merkezlerinde yatırımcılarla bazı toplantıların yapılmasının planlandığını açıklamıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı