« Hürriyet.com.tr
MENÜ

3 hafta önce başladı, Türkiye ikincisi oldu

Sivas'ta 3 hafta televizyonda izleyerek ilgi duyduğu boks sporuna başlayan lise öğrencisi 16 yaşındaki Fatma Yıldırım, Kayseri’de yapılan Boks Şampiyonası’nda Türkiye ikincisi oldu. Fatma Yıldırım’ın Sivas’ın boksta dereceye giren ilk bayan sporcusu olduğu belirtildi.

Hilal ÖZDEMİR/SİVAS, (DHA)
SON GÜNCELLEME

Halil Rıfat Paşa Lisesi 2’nci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Fatma Yıldırım, 3 hafta önce televizyonda boks karşılaşmalarını izlerken bu spora ilgi duymaya başladı. Yıldırım, şehirdeki boks eğitim merkezine giderek kayıt yaptırdı. Boks antrenörü Oğuzhan Karaoğlan eşliğinde çalışmalara başladı.

SİVAS'TA DERECE ALAN İLK KADIN BOKSÖR / FOTO GALERİ

3 HAFTALIK EĞİTİMLE ŞAMPİYONAYA

Genç kızın vuruş tekniklerini beğenen antrenör Karaoğlan, Fatma Yıldırım’ın 3-9 Ocak tarihlerinde Kayseri’de gerçekleştirilen Türkiye Yıldız-Genç ve Büyük Bayanlar Ferdi Boks Şampiyonası’na katılmasına karar verdi. Boks eğitimlerini ve antrenmanları hızlandıran Fatma Yıldırım, bu süre içinde yürüyüş yapıp, kum torbası ve eldivenlerle çalıştı.

TÜRKİYE İKİNCİSİ

Aldığı 3 haftalık boks eğitimi ile Kayseri’de gerçekleştirilen Boks Şampiyonası’na katılan Fatma Yıldırım, Türkiye Yıldız-Genç ve Büyük Bayanlar Ferdi Boks Şampiyonası’nda 52 kiloda Türkiye ikincisi oldu. Aldığı derecenin kendisini çok mutlu ettiğini ve şaşırttığını belirten Yıldırım, "3 hafta önce boksa başladım, bu süre zarfındada günde 5 saat çalışıyordum. Bu başarı beni biraz şaşırttı. Çünkü çok yeniydim ve beklemiyordum. Şampiyonada benden daha uzun süre boksla ilgilenenler vardı. Ancak ben düzenli çalıştım. Bu başarı ailemi de antrenörlerimi de çok şaşırttı" dedi.

AİLEM GURURLU

Boksun erkek sporu olarak bilindiğini ancak böyle olmadığını ifade eden Fatma Yıldırım, boksa başlama kararının ailesi tarafından ilk etapta tepki ile karşılandığını ancak daha sonra onlarında aldığı başarı ile gurur duyduklarını söyledi.

HEDEF; AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONASI

Fatma Yıldırım, her bayanın boks yapabileceğini ve bu sporun çok zevkli olduğunu dile getirirken, Türkiye ikinciliği ile boksa olan ilgisinin daha da arttığını bundan sonra daha sıkı çalışacağını ve bu dalda kendisini eğiterek Avrupa ve Dünya şampiyonalarına katılmak istediğini kaydetti.

MİLLİ TAKIM KAMPINA GİDECEK

Fatma Yıldırım’ı şampiyonaya hazırlayan antrenörü Oğuzhan Karaoğlan ise hedeflerinin büyük olduğunu belirterek, "Fatma çok yeni bir sporcumuz . Onunla 3 haftalık bir hazırlık süreci geçirdik. Hızlı bir çalışma süreci oldu bu. Herkesle bir artrenman yapıyorsak onunla üç antrenman yaptık. Fatma’nın vuruşlarının çok net olduğunu fark ettik ve bunun üzerine çalışmalar yaptık. Aldığı bu başarı ile Milli Takım kampına gidecek. Orada değerlendirilecek. Belki Milli Takım adına Türkiye’yi temsil edecek. Onun boksa devam etmesi ve daha da başarılı olması için biz de elimizden geleni yapacağız" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz