Ege Haberleri

  3 gün akademisyen 4 gün çoban

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  03.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Akademik yaşantısını yıllarca Almanya’da sürdüren ve alanında önemli başarılara imza atan sosyoloji profesörü Elçin Kürşat, yedi yıl önce tatil için geldiği, ama yerleşip kaldığı Türkiye’de hayatını iki bölüme ayırdı.


  BİRÇOĞUMUZUN hayalidir aslında yoğun ve stresli kent yaşamından uzaklaşıp doğayla iç içe hayat sürmek. Sosyoloji profesörü olan Elçin Kürşat, bu hayalini gerçekleştirebilen şanslı isimlerden biri. Ama Prof. Dr. Elçin Kürşat, iki farklı hayatı birlikte yaşıyor.
  Yaklaşık yedi yıl önce tatil için geldiği Didim’in Gürçamlı Köyü’ne hayran kalan ve satın aldığı araziye ev yapan Kürşat, haftanın dört gün burada keçi, koyun ve ineklerini otlatıp çobanlık yapıyor, organik ürün yetiştiriyor. Prof. Kürşat, üç günü ise İzmir’deki Yaşar Üniversitesi’nde ders veriyor.

  3 gün akademisyen 4 gün çoban


  Bir daha dönmedi
  Bugüne kadar altı kitap yazan, sayısız makaleye ise imza atan Kürşat, ilk başlarda hem öğrencileri hem de köyde yaşayanlar tarafından garipsenmiş, ama daha sonra herkes bu duruma alışmış. Leibniz ve Ludwig Maximillians üniversitelerinde 37 yıl boyunca akademisyen olarak çalıştığını aktaran Prof. Kürşat, yedi sene önce Aydın Didim’e bağlı Gürçamlar’a kamp yapmaya geldiğini ve bir daha Almanya’ya dönmediğini belirterek, şöyle dedi:
  “Burada bir köy evi inşa ettirdim. Önce kedi ve köpek, ardından da inek ile keçi aldım. Bu hayvanları otlatmak için çoban tutmadım. Her gün onları kırlara kendim götürmeye karar verdim. Hayvanlarımı en az üç saat boyunca kendim otlatıyorum.”
  Önceleri garipsediler
  Yaşar Üniversitesi’nde ders vermeye başladıktan sonra çiftlik hayatından vazgeçmediğini dile getiren Kürşat, elinde bavuluyla gezdiğini aktararak, “Çiftlikle üniversite arasındaki mesafe sadece 2.5 saat. Haftanın üç günü İzmir’deki üniversitede ders veriyorum. Dört günü de çiftliğimde geçiriyorum” diye konuştu.
  İlk başlarda hem öğrencilerinin hem de köy halkının bu durumu garipsediğine dikkat çeken Prof. Kürşat, “Sonra herkes alıştı. Hem hayvanlarımı, köyümü, hem de öğrencilerimi seviyorum. Kimse benden iki hayatımdan birini seçmemi istemesin” ifadesini kullandı.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı