ANTALYA HABERLERİ

3 eski komutan hakim karşısında

DHA
27.04.2017 - 13:14Son Güncelleme :
3 eski komutan hakim karşısında
DHA

 

Mustafa KOZAK/ANTALYA,(DHA) - ANTALYA'da darbe girişimi gecesi Vali Münir Karaloğlu'nun konutunda bulunan eski Antalya 3'üncü Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya, eski Antalya Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ahmet Yurdagül ile darbecilerin Antalya'ya sıkıyönetim komutanı olarak atadığı iddia edilen eski Burdur 58'inci Piyade Eğitim Komutanı Piyade Albay Metin Karagöz hakkında açılan dava yarın başlıyor.
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Başsavcı Vekili Sinan Tür'ün, FETÖ/PDY üyeliğinden tutuklu sanıklar Ahmet Yurdagül, Metin Karagöz ve Mustafa Kaya hakkında hazırladığı iddianamenin kabul edilmesi üzerine Antalya 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'de açılan davanın görülmesine 28 Nisan'da başlanıyor. İddianamede 3 eski komutanın, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üyelik, askeri komutanlıkların gasp edilmesi, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' suçlarından ayrı ayrı üçer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, birer kez müebbet ve silahlı terör örgütü üyeliğinden de 10 yıl kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. İddianamede, Metin Karagöz'ün Antalya'nın sözde sıkıyönetim komutanı olduğu belirtiliyor. Karagöz'ün olay tarihinde görevi devralmak için Tuğgeneral Mustafa Kaya'nın bulunduğu Antalya 3'üncü Piyade Er Eğitim ve Tugay Komutanlığına gittiği belirtilen iddianamede, yaşanan belirsizlik üzerine sözde sıkıyönetim komutanının görevi devralmak yerine 'bekle gör' taktiği uyguladığı öne sürüldü. Mustafa Kaya'nın da darbeciler tarafından gönderilen listeye göre Ankara Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrine atandığı öne sürülen iddianamede, Ahmet Yurdagül'ün de Tunceli Sıkıyönetim Komutanlığına atandığı bilgisi yer alıyor.
Darbe girişimi gecesi Ahmet Yurdagül, Mustafa Kaya ve Metin Karagöz'ün, Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatı doğrultusunda valinin konutuna gittikleri belirtilen iddianamede, Mustafa Kaya ve Ahmet Yurdagül'ün darbecilere karşı olduklarına dair açıklama yapmayı kabul etmedikleri öne sürüldü. Şüphelilerden Metin Karagöz'ün de darbe girişiminden önceden haberdar olduğu ileri sürülen iddianamede, olay tarihinde valilik konutunda bulunan iki cumhuriyet başsavcı vekilinden tanık sıfatıyla alınan ifadelere de yer verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 3 eski komutan hakim karşısında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 13 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 3 eski komutan hakim karşısında haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı