"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

3. EgeArt Sanat Günleri başlıyor

<b>İZMİR </b><br><br>BU ay ikinci kez İzmir’deyim.<br><br>Ege Üniversitesi’nin, desteklediğim sanat günlerinin açılışına geldim.

Bugün başlayan sergiler, konserler, çeşitli etkinlikler 15 Aralık akşamına kadar sürecek.

Kentin her köşesinde sanatın güzelliği hissedilecek.


Neden EgeArt
sorusunun yanıtını şöyle veriyorlar:


“Bölgenin ve kentin bilimsel, kültürel ve sanatsal gelişimine liderlik etmeyi görev sayan Ege Üniversitesi EgeArt ile; İzmir’in uluslararası standartlarda bir sanat etkinliğine kavuşmasını sağlama, İzmir’in yanı sıra Ege Bölgesi’nin de sanat yaşamına yeni bir açılım getirme, güzel sanatların çeşitli alanlarında, ulusal ve uluslararası saygın sanatçılar ile eserlerini sanatseverlerle buluşturarak sanatın tartışıldığı ve bilgi birikimlerinin aktarıldığı bir ortam yaratma, kentin ve ülkenin sanat belleğini zenginleştirme, çağdaş sanatlar alanında ölçütler oluşturma, sanatta güncel yaklaşımlara yer verme, deneyimli sanatçıları genç sanatçılarla karşılaştırarak deneyimlerin paylaşımını sağlama ve böylelikle genç sanatçıların gelişimine destek verme hedeflerine ulaşmayı amaçlıyor.

Gelenekselleşen sanat etkinliği

İlki 2005 yılında gerçekleştirilen I. EgeArt Sanat Fuarı büyük ilgi gördü ve 25 bin sanatsever tarafından ziyaret edildi. 5-9 Aralık 2007 tarihleri arasında ikincisi gerçekleştirilen II. EgeArt Sanat Günleri’nde ise ziyaretçi sayısı 57 bine ulaştı. Böylece EgeArt zaman içinde kente mal olarak ülke çapında kabul gören bir sanat etkinliğine dönüştü.”

Kentin 13 kültür merkezinde de sergiler açılacak.


İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi Sanat Galerisi’nde, Gülsün Erbil’in ‘Sufi’nin Yaşamı’ sergisi ile Murat Ali Çelik anısına heykel sergisi var.


Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde de ‘Genç Sanat Resim Yarışması Sergisi’ açılacak.


Değişik panellerde sanatçılar, sanat eleştirmenleri, sanatın değişik yönlerini, sorunlarını tartışacaklar.


* * *


ARTIK
sanat etkinliklerimiz, uluslararası nitelik taşıyor.


EgeArt’
a da birçok ülkeden katılım var. Uluslararası olmanın en önemli işlevi ülke sanatçılarının birbirini tanımasının yanında, bizim sanatımızın dünyaya açılması ve yabancı sanatçıları ve eserlerini görebilmesidir.


İzmir gibi bir kentin sanata çok daha fazla ihtiyacı vardır.


Çünkü böyle etkinliklerin yapılması gereken bir yerdir. Orada yapılan Müzik Festivali’nin de kente neler kazandırdığını söylemeye gerek yok.


Üniversitelerin bu tür sanat günleri, panelleri, sempozyumları üniversite açısından da topluma açılma özelliğini taşıyor. Bilim kurumları daima toplumla alışveriş içinde olmalıdırlar, ayrıca üniversite çalışmalarından da üniversite dışındaki kişiler de yararlanmalıdır.


İşte bugünlerin yararına, bir de bu açıdan bakmak gerekiyor.


* * *


HER
üniversitenin böyle sanatsal etkinlikler yapması, görevleri arasında sayılmalıdır.

X