Gündem Haberleri

  3. dava

  Ayşegül USTA / İSTANBUL
  28.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramalarda ele geçirilen belgelerle ilgili, aralarında Koramiral Kadir Sağdıç’ın da bulunduğu 4’ü tutuklu 10 sanık hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce oybirliğiyle kabul edildi. Böylelikle Koramiral Sağdıç hakkında 3’üncü dava da açılmış oldu.

  GÖLCÜK Donanma Komutanlığı’nda ele geçirilen belgelere ilişkin aralarında Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç’ın da bulunduğu 4’ü tutuklu 10 sanık hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce oybirliği ile kabul edildi. Savcı Hüseyin Aksoy’un hazırladığı iddianamenin mahkemece kabul edilmesi ile Koramiral Sağdıç hakkında 3’üncü dava açılmış oldu. Ömür boyu hapis cezası istenen Sağdıç, Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmata ilişkin davada serbest, Balyoz davasında ise tutuklu olarak yargılanıyor. 23 Ağustos 2011’de görülmeye başlanacak, sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alınacak olan davanın Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmata ilişkin dava ile birleştirilmesine daha sonra karar verilecek.

  ‘Tehlikenin devam ettiği’ gerekçesiyle yakalama emri

  Erdinç Yıldız, Behçet Altıntaş, Kemalettin Yakar ve Mehmet Cem Çağlar’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, Kurmay Albay Hüseyin Hançer hakkında ise bulunduğu konum ve görev itibari ile elde edilen deliller, bunlara dayanak teşkil edebilecek işlemlerin araştırılması açısından delilleri yok etme, gizleme, değiştirme durumunda olup bu tehlikenin halen devam etmekte olduğu gerekçesi ile yakalama emri çıkarttı.

  İddianamede Koramiral Kadir Sağdıç, Kurmay Albay Ali Türkşen, Astsubay Halil Cura, İsmail Bak ve yakalama emri çıkartılan Kurmay Albay Hüseyin Hançer’e, “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Binbaşı Behçet Altıntaş, Binbaşı Mehmet Cem Çağlar, Astsubay Erdinç Yıldız, Binbaşı Kemalettin Yakar ve Tanju Veli Aydın hakkında ise Ergenekon üyesi olmak, yardım etmek, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, suçlarından 1 yıl ile 34 yıl arasında değişen hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi.

  Öcalan’dan daha ağır ceza isteniyor

  KORAMİRAL Kadir Sağdıç’ın avukatı Hüseyin Ersöz, bir süre önce yaptığı açıklamada, müvekkili için istenen 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasının, binlerce kişinin katili olan bölücü başına talep edilen cezadan daha ağır olduğunu belirtmiş, şöyle demişti: “50 kuruş değerindeki bir CD içinde yer alan dijital terör ürünü sahte 2 dokümana dayanarak suçlanmaktadır Sağdıç. Bu nasıl bir ironidir ki bir tarafta devletin en üst mercileri tarafından koramiral rütbesine layık görülen ve Balkan Harbi, 1’inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Mücadelesi’nde gazileri olan bir aileden gelen müvekkilimi, eli kanlı teröristlere öngörülen cezadan daha ağır bir müeyyideye layık görülebilmektedir. Bu durumun kamu vicdanında açacağı yaranın boyutlarını takdirlerinize bırakıyoruz.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı