Gündem Haberleri

GÜNDEM

  3 camide yangın çıkaran şüpheli yakalandı

  Ergün AYAZ/İZMİT (Kocaeli), (DHA)
  29.01.2011 - 18:12 | Son Güncelleme:

  İzmit’te kent merkezinde iki gün önce aralıklarla 2 cami ve 1 mescitte çıkan yangınları çıkardığı iddiasıyla 32 yaşındaki Muhammet Naci Baysal gözaltına alındı.

  Daha önce psikolojik tedavi gördüğü belirtilen Baysal’ın üzerinde, aralarında İstanbul’daki Sultanahmet Camii’nin de bulunduğu cami, ibadethane ve parti binaları ile bazı işyerlerinin adresleri çıktı. Zanlının üzerindeki kağıtlardan birinde ise "Cuma namazı sırasında Sultanahmet Camii’nin cemaatle dolduktan sonra kapısı kilitlenip " yazılı not da bulundu.

  İzmit’te iki gün önce 24 saat içerisinde Hayırseverler Camii, otogarda bulunan mescit ve 42 Evler Camii’nde aralıklarla yangınlar çıktı. Bu yangınlar polisi alarma geçirirken bölgedeki camilerde önlem alındı. Ayrıca güvenlik kameraları incelendi.

  Eşkali belirleyen ekipler dün gece bir süre Seka Camii’nin önünde dolaştıktan sonra içeriye girmeye çalışan, zorladığı kapıyı açamayınca camı kıran Muhammet Naci Baysal’ı suçüstü yakaladı.

  SULTANAHMET CAMİNİ CEMAATLE BİRLİKTE YAKACAKTI

  Ailesi Ağrı’da yaşadığı öğrenilen, Kocaeli’nde de bazı yakınları olduğu belirlenen Muhammet Naci Baysal’ın yaklaşık 6 ay önce Derince Araştırma ve Uygulama Hastanesi Pisikiyatri Servisi’nde yatarak tedavi gördüğü öğrenildi. Üzerinden ise yakılacak 20 cami, mescit işyerlerinin listesi çıktı. Bunlar arasında ise Sultanahmet Camii’nin Cuma namazı sırasında kapısı kilitlendikten sonra cemaatle birlikte yakılacağına ilişkin not dikkat çekti.

  LİSTEDE BABASININ DÜKKANI DA VAR

  Emniyet Müdürlüğü’nde alınan ifadesinde babası tarafından zincire bağlanarak dövüldüğünü iddia eden Muhammet Naci Baysal’ın yakılacak yerler listesi arasında babası Mehmet Baysal’ın Ağrı’da bulunan dükkanının da olduğu anlaşıldı. Nota göre Baysal daha sonra da babasını silahla başından vurup öldürmeyi planlıyordu.

  Emniyet Müdürlüğü’nde alınan ifadesinin ardından mahkemeye sevk edildiği sırada basın mensuplarının "camileri neden yaktınız?" sorusu üzerine gazetecilere tepki gösterdi.  DHA-Genel - Türkiye-Kocaeli / İzmit - Ergün Ayaz
  2011-01-29 18:01:41
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı