Gündem Haberleri

  3 bürokratı için hileli seçim davası

  Saygı ÖZTÜRK/ ANKARA
  21.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde düzenlenen Milli Eğitim Vakfı’nın 26’ncı Genel Kurulu’nda “Hileli seçim” yapıldığı iddiasıyla dava açıldı.

  Hüseyin Çelik'in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde gerçekleştirilen Milli Eğitim Vakfı'nın 26'ncı Genel Kurulu'nda yaşananlar, Cumhuriyet Savcısı tarafından mahkemeye taşındı. Savcı Alp Arslan tarafından hazırlanan iddianamede, seçimde kullanılan oyların sayımının "açık" yapılması gerekirken, "gizli" yapıldığı bilirkişi raporuna da dayanarak belirtildi, 9 Kasım'da davanın ilk duruşmasının Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlayacağı bildirildi.

  Saygı Öztürk YAZIYOR

  Milli Eğitim Bakanlığı eski yöneticilerinden Mehmet İyigün ile Galip Karagözoğlu'nun şikayeti üzerine Milli Eğitim Vakfı ile ilgili yürütülen soruşturma, yeni bir boyut kazandı. Bilirkişi olarak görevlendirilen Ali Akyıldız'ın da raporu dikkate alınarak Cumhuriyet Savcısı Alp Arslan'ın hazırladığı iddianamede şöyle denildi:

  "Divanın, hem genel kurul gündeminde açıkça yer alan sandık kurulunun görevini üstlendiği, tasnifin açık olması gerekirken gizli yapılmıştır. Bu yüzden 9. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından genel kurul iptal edilmiştir. Bilirkişi raporunda, şüphelilerin fiili ve eylemlerinin görevi kötüye kullanma sonucunu oluşturduğu belirtilmiştir."

   

  İkinci soruşturma

  Aynı Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütülen ve araştırması uzun süreceği için ayrı bir dosya halinde yürütülen soruşturmada ise Divan Başkanı seçilmedikleri halde bakanlık üst düzey bürokratlarından olan S.Ç., S.S., H.K.'nin kongre Divanını oluşturdukları, seçilmiş gibi hareket ettikleri iddia edildi.

   

  Oylama yapılırken, Divanın oluşumunun yasal olmadığını iddia edenlerin genel kurul salonu dışına çıkarıldığı, seçim sonucun da gerçeği yansıtmadığı, oy kullanan bazı delegelerin oy pusularının bulunmadığı, bazı oylarda ise el yazılarının tahrif edildiği öne sürüldü. Bilirkişi Ali Akyıldız, düzenlediği raporunda, iddiaların ordtaya çıkarılması içinn genel kurul üyelerinin yazı örneklerinin alınıp inceleme yaptırılmasını önerdi.

   

  Cumhuriyet Savcısı Alp Arslan, iddiaların araştırılmasının zaman alacağını dikkate alıp ayrı bir soruşturma başlattı.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı