3 boyutlu protez kol

Ahmet CAN
23 Eylül 2014 - 01:11Son Güncelleme : 21 Eylül 2014 - 22:29

Yerli girişimciler 3D yazıcıdan 300 TL’ye protez kol üretti.

YERLİ girişimciler 3D yazıcılarla protez kol üretmeyi başardı. Maliyeti 300 TL ile 400 TL arasında olan bu protez kolun en büyük özelliğiyse kişiye göre kolayca uyarlanabiliyor olması.

İKİNCİ sanayi devrimi olarak yorumlanan 3D (3 boyutlu) yazıcılarla yapılanlar sınır tanımıyor. Yerli girişimciler, 3D yazıcıları kullanarak protez kol üretmeyi başardı. 3D yazıcıya sahip bir kullanıcının bile evde yapabileceği bu protez kol modelinin en büyük avantajı ise maliyeti. Piyasada şu an ortalama bir protezin maliyeti 2-3 bin lira civarında yer alıyor. 3D yazıcıyla protez kol üretmenin maliyeti ise 300 ile 400 TL arasında.

ESNEK MALZEME

3D yazıcıyla protez kol üretmeyi başaran 3bFab şirketinin genel müdürü Hakan Güzelgöz, ilk modeli tamamen mekanik olarak tasarladıklarını, ancak bu modeli daha sonra elektronik devreler ve motorlarla yenilediklerini ifade etti. Güzelgöz, “Bu yeni protez modelinde bardak tutma, el sıkma, parmakların her birini bağımsız olarak oynatma gibi eylemleri komutlarla harekete geçirebiliyoruz. Protezi tasarlarken parmak ve diğer noktalarda sert, eklemlerde esnek malzeme kullandık. Böylece tüm eklemlerin hareketli olmasını sağladık. Şu an protezin üçüncü modelini üretmek için hazırlıklarımız devam ediyor” şeklinde konuştu. Gelecekteki amaçlarının protezi düşünce yardımıyla kontrol etmek olduğunu söyleyen Güzelgöz, sözlerine şu şekilde devam etti: “Sinir sisteminden gelen elektrik akımlarını yorumlayıp doğrudan proteze aktararak, gelecekte sanki kendi vücudunuzun bir uzantısı gibi kontrol edebileceğiniz protezlere kadar gidecek bir yolumuz var.”

8 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA PROTEZ

Güzelgöz’ün aktardığı bilgilere göre 8 yaşında bir çocuğa protez geliştirmek üzere bir hastaneyle görüşmeler sürüyor. Bu protezin çocuğa özel olarak geliştirileceğini dile getiren Güzelgöz, “Protezi geliştirmek üzere hazırlıklara başladık. Ancak protezler, özellikle çocuklarda çok sıkıntılı bir konu. Çocuk büyüdükçe protez uymaz oluyor, aileler 6 ay veya 1 yıl gibi aralıklarla yeni protez maliyetlerini üstlenmek zorunda kalıyor. Oysa 3 boyutlu yazıcılar sayesinde yeni ihtiyaca uygun protezi çok daha uygun bir maliyetle ve kişiye özel olarak saatler içinde üretebiliyoruz” dedi.


Türkiye’de talep patlayacak

TÜRKİYE’de kullanılan 400 civarındaki 3 boyutlu yazıcının yüzde 90’ının 10 bin doların altında olduğunu belirten Güzelgöz, “Türkiye’de özellikle masaüstü yazıcıların fiyatının daha uygun hale gelmesiyle birlikte çok büyük bir büyüme potansiyeli gözlemliyoruz. 1 yıllık bir şirket olmamıza rağmen gördüğümüz talep ve buna bağlı olarak büyümemiz Türkiye’nin bu alanda yoğun bir talep patlamasına hazırlandığını gösteriyor”dedi.Rakamlarla 3D yazıcılar


2.5 milyar $
Geçen yıl 3D yazıcı pazarının büyüklüğü

16 milyar $
2018 yılında 3D yazıcı pazarının tahmini büyüklüğü

1.8 milyar $
Geçen yıl 3D yazıcı malzemelerine harcanan para

400
Türkiye’deki yaklaşık 3D yazıcı sayısı

%90
10 bin doların altındaki yazıcıların satış oranı

%60
2014 yılında 3D yazıcı pazarındaki beklenen büyüme oranı

100 milyon $
ABD Başkanı Obama’nın 3D yazıcı sektörüne verdiği destek

1 milyar $
Obama’nın 3D yazıcı sektörüne vermesi beklenen destek tutarı

82 dolar $
1 kilogramlık 3D malzemesinin fiyatı

2300 $
En ucuz 3D yazıcının fiyatı

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı