« Hürriyet.com.tr
MENÜ

3 başlı derbi

Galatasaray ile Beşiktaş kapışacak, ama sahadan çıkacak sonuç lider Fenerbahçe'yi de yakından ilgilendiriyor. Beşiktaş şampiyonluk iddiası, G.Saray ise prestij için kazanmak zorunda. Sakin olacak taraf, 3 puana daha yakın.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
BİR yanda şampiyonluk kovalayan Beşiktaş, diğer yanda ligde iddiasını tüketmiş, prestij mücadelesi veren Galatasaray. Yarın bu iki takımı Atatürk Olimpiyat Stadı'nda karşı karşıya getirecek derbi, sadece Galatasaray ve Beşiktaş için değil, lider Fenerbahçe için de büyük anlam taşıyor. Hem de alacağı sonuç kendisi için sadece bir teselli olacak Galatasaray'dan bile daha fazla.

Peki bu derbi, ligin kaderini nasıl etkiler? Derbinin sonucunu belirleyecek faktörler nelerdir? İşte bu sorulara Hürriyet'in usta yazarları yanıt verdi.

VEDAT OKYAR

favorisi belli olmayan maç

Derbiler, favorisi belli olmayan maçlar. Ben kendimi bildim bileli, bu maçların sonucunu biliyorum! Ya berabere kalıyor, ya da birinden biri kazanıyor. 100 senedir böyle. Bir takımın ligde daha iyi olduğu yer tek bir maç için ölçü olmuyor. Onun için ben de bunu bir futbol bayramı günü olarak görüyorum. Yine favorisi yok. G.Saray için lig içinde en son prestij maçı. G.Saray’ın daha farklı oynayacağı inancım var. Beşiktaş'ın geçen hafta oynadığı son oyunda lige tekrar sarıldığını gördüm. Onun için de iyi bir maç olacak diye düşünüyorum.

KORKUT GÖZE

Hadi bakalım tümer metin

Beşiktaş tüm kredilerini tüketti. Kaybetmek gibi bir lüksü kalmadı. Sergen oynamayacağına göre, iş Tümer Metin'e düşüyor. Böyle bir ortam, Tümer'i moral açıdan olumlu etkileyebilir. ‘‘Ne zaman kenara alınacağım’’ gibi bir endişeyi yaşamadan, elindeki ve eteğindekileri ortaya dökecek. Beşiktaş, G.Saray derbisini alamazsa, Olimpiyat Stadı'ndan çıkıp, Sarayburnu'na koşsun. Ve kendini denize atsın... Böyle bir yenilginin başka yorumu ve ifadesi olamaz.

ERMAN TOROĞLU

Galatasaray daha tehlikeli

Kadere bakın, genelde Anadolu takımlarının futbolcuları, vitrin maçı olarak üç büyüklerle oynadıkları maçlara çıkarlardı. Şu anda G.Saraylı oyuncular, seneye G.Saray'da kalacaklar mı, gidecekler mi, yani istikballeri Hagi dahil bundan sonra oynacakları maçlara bağlı. Haliyle de Beşiktaş maçı, G.Saraylı oyuncunun vitrin maçı olacaktır. Yani ‘F.Bahçe şampiyon olsun, biz Beşiktaş’a pembe bakalım' diyemeyecekler. Beşiktaş, G.Saray'a göre daha oturmuş bir takım görüntüsünde. Ama G.Saray bu maçı yapmaya değil, bozmaya oynayacak. Yani işi daha kolay. Kaybedecek hiçbir şeyi yok. Yani daha tehlikeli.

CAN BARTU

G.saray kazanırsa Fener rahatlar

Sonuç F.Bahçe'yi de yakından ilgilendiriyor. Beşiktaş yenilirse rahatlayacak. Yenerse, F.Bahçe'yi olumsuz etkiler. F.Bahçe, G.Saray'ın kazanmasını istiyor, çünkü kendisi kötü oynadığının da farkında. G.Saray işine yarayacak. G.Saray için de prestij mücadelesi. Futbolcuları da takımda kalıp kalmayacaklarını etkileyecek bu maçta kendilerini göstermeye çalışacak. Maçı etkileyecek en büyük faktör stres. Sahaya sakin çıkacak olan takım daha iyi oynayacak. Bu maçlarda bel bağlanan ve çok güvenilen futbolcular hayal kırıklığı yaratabilir. Umulmadık yıldızlar çıkabilir. Ama kaleciler de maçın skorunda etkili olacak.

İLHAN SÖYLER

Hagi Cimbom’a gaz verecek

G.Saray yener. Neden? Sezon başından beri bir başarı gösteremeyen futbolcular, şimdi müzayedeye çıkacak. Yönetim kurulu ve teknik heyet kendileri hakkında ‘‘Kalsın mı, gitsin mi’’ diyecek. Artık Beşiktaş müzayedesinde kendi kararlarını kendileri verecek. Bugüne kadar G.Saray formasını giydiler, giymek isteyenin de sahnede kendini göstermesi gerekir. Bir daha da bu fırsatı yakalayamazlar. Ters bir hareket sonunda ‘Sepeti koluna herkes yoluna’ olacak. Kazandıkları taktirde G.Saray'da ömürleri uzar. Bir de eski futbolcu ve teknik adam Hagi böyle maçları bildiği için, elindeki kadroyu ona göre motive edecek ve oyuncularına gaz verecek.

KANAT ATKAYA

G.Saray’ın şanslı olması lazım

Derbinin lig sıralaması açısından G.Saray tarafından bakıldığından hiçbir önemi yok. Futbolcusundan yöneticisine, hatta taraftarına kadar bütün camia ‘Şu kabus sezon bitsin’ deyip duruyor. F.Bahçe ve Beşiktaş tarafından bakıldığında ise tabii ki çok önemli. Beşiktaş'ın tökezlemesi, F.Bahçe'yi rahatlatır. Ama G.Saray'da Beşiktaş'ı tökezletecek, ne kadro var, ne de hal. Takımın futbol oynamak için çaba gösteren tek oyuncusu Hakan, bu maçta cezalı. G.Saray'ın maç kazanması için ya çok şanslı olması lazım, ya da Beşiktaş'ın tanınmayacak derece kötü oynaması.

Bunları da Beğenebilirsiniz