"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

3 aylık rakamlar iyi ama...

Erdal SAĞLAM

Ekonomi bürokratları, ilk 3 aya ilişkin rakamlardan memnun. Bütçe, borçlanma ve para programlarında hedefler içinde kalındığını söylüyorlar.

Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen'in bugün ya da Perşembe günü bir basın toplantısı yapıp, ilk 3 aylık rakamları açıklamasını bekliyoruz.

Yine Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel'in de aynı döneme ait para programı gerçekleşmeleri ve ikinci üç aylık hedeflerle ilgili açıklama yapması bekleniyor. Rezerv parada ilk üç ay için belirlenen yüzde 18-20 aralığının aşılıp aşılmadığı bu açıklama ile belli olacak.

Bayram öncesi Hükümetin bol keseden dağıttığı paraların rezerv para hedefini tehdit ettiği ortada. Şeker pancarı, tütün, memur, emekli, işçi, Bağ-kur avansları derken, 150 trilyonu bulan ödemelerin ne kadarının Mart sonuna denk getirildiğini, ne kadarının ilk üç ayın dışına çıkarılıp, Nisan ayı rakamlarına dahil olacağını daha sonra öğreneceğiz.

Bürokratların son günlerdeki keyifli konuşmalarına baktığımızda, ilk üç ay için açıklanan hedeflerin içinde kalınacağı sonucu çıkıyor.

Ancak... Her zamanki hataya düşülüp sadece üç aylık rakamlara bakılıp da inşallah kimse, hele ki bürokratlar, pembe tablolar çizmeye kalkmazlar.

Çünkü daha işin başındalar. Bürokratların her gün yeni bir seçim senaryosunun ortaya atıldığını, ilk üç ayda bütçe ödeneklerinin sadece yüzde 20'sinin serbest bırakıldığını, geride finanse edilecek yüzde 80'lik ödenek bulunduğunu unutmamaları gerekiyor.

Yaklaşan tarımsal ürün destekleme fiyatlarını, kongreleri kaybeden CHP lideri Baykal'ın daha da sertleşebileceğini de akıllarından çıkarmamalılar.

PİYASALARIN BEKLENTİSİ

Dün Genel Kurul Toplantısı öncesi geleneksel basın toplantısını yapan İş Bankası Genel Müdürü Ünal Korukçu'nun enflasyon konusundaki açıklamaları, piyasaların beklentilerini göstermesi açısından ilginçdi.

Her zaman temkinli olan Korukçu bile, ‘‘Enflasyon konusundaki başlangıçtaki tahminlerimize göre şu anda daha karamsarız’’ diyor.

Korukçu, siyasi konjonktürün içtalebi kısacak politikalar uygulanmasına elverişli görünmemesi nedeniyle, beklenen nispi yavaşlamaya rağmen enflasyonun önemini koruyacağını tahmin ediyor.

Yani büyümede belirlenen yüzde 3'lük hedefin tutmayacağını, buna bağlı olarak enflasyon hedefinin de tutmayacağını söylemeye çalışıyor.

Elbette ki herkes gibi Korukçu da, geçen seneki gibi yüzde 100'lük enflasyon yaşanmasını beklemiyor ama çok fazla düşüş de tahmin edemiyor.

Korukçu aynı toplantıda bu sene Ekim'de veya gelecek sene yapılacak bir erken seçim arasında bir tercih yapması istendiğinde ise ‘‘gelecek senenin nispeten daha az zarar vereceğini’’ söylüyor.

İşte piyasalardaki beklenti kaba hatlarıyla böyle.

Piyasalar aslında ekonomide işlerin böyle devam edip gitmesini istiyorlar. Hele ki bayram öncesi, kendilerini rahatsız edip, trendi bozacak bir şeyler olmasını istemiyorlar.

Ancak piyasaların bu tavrının ilelebet böyle sürmeyeceğini bürokratlar iyi bilirler. Bir erken seçimin açıklanması halinde, taban fiyatların, memur maaşlarının yüksek açıklanması hallerinde bile, piyasaların anında nasıl döndüğünü daha önce de yaşadık.

Bu nedenle bürokratların pembe tablolar çizmekten kaçınmaları gerektiğini düşünüyoruz. Bürokratlar, hiç bir zaman politikacıların eline ‘‘O zaman harcamalara başlayalım’’ dedirtecek kozları vermemelidir.

5 Nisan Kararları'nın ertesinde, halka o kadar eziyet çektirildikten sonra, işler iyi gidiyor diye herşeyin berbat edildiğini kimse unutmasın.

Ki şu anda istikrar tedbiri filan da yok... İşlerin sadece bürokratlar ve Maliye Bakanı'nın zoruyla rayında tutulmaya çalışıldığı unutulmasın.

X