Gündem Haberleri

GÜNDEM

  3 ayda 30 kilo zayıfladı, oğluna hayat verdi

  AA
  24 Eylül 2012 - 16:45Son Güncelleme : 24 Eylül 2012 - 16:45

  Antalya'da böbreğini verebilmesi için zayıflaması gereken baba, 3 ayda 30 kilo verdi. Daha sonra babadan alınan böbrek, oğluna nakledildi.

  Konya'da yaşayan İsmail-Fehmiye Karadağ çiftinin 14 yaşındaki görme engelli oğulları Ümit Karadağ'a, 8 ay önce halsizlik şikayetiyle gittikleri Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde böbrek yetmezliği teşhisi konuldu.

  Sağlıklı bir hayat sürmesi için böbrek nakli olması gereken Ümit Karadağ, Sağlık Bakanlığı'nın ulusal bekleme listesine yazıldı. Bu sırada baba Karadağ, oğlunun diyalize girmemesi için böbreğini verebileceğini bildirdi. Aile, nakil işlemleri için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'ne başvurdu.

  Burada yapılan tetkiklerde Enstitü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, baba Karadağ'a 134 kilo olması nedeniyle verici olamayacağını, böbreğini verebilmesi için zayıflaması gerektiğini bildirdi. Bu haberle üzülen Ümit Karadağ, oğluyla Konya'ya döndü. Oğluna böbreğini vermek için zayıflamaya karar veren Baba Karadağ, diyetisyen gözetiminde 3 ayda 30 kilo vererek 104 kiloya düştü.

  Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan testlerle naklin uygun bulunmasının ardından babadan alınan böbrek, oğluna nakledildi. Başarılı geçen naklin ardından sağlığına kavuşan Görme Engelliler İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Ümit Karadağ, gazetecilere, kendisini çok iyi hissettiğini söyledi.

  Babasını çok sevdiğini anlatan Ümit Karadağ, kendisinin de onu hiç üzmediğini belirtti.

  Baba Karadağ ise bol su içerek ve yürüyüş yaparak zayıfladığını belirtti. Karadağ, oğlunun sağlığının her şeyden önemli olduğunu dile getirerek, “Yıllardır zayıflamak istiyordum. Ancak bir türlü başaramıyordum. Daha önce de diyet yaptım, ama her seferinde bozdum. Ama oğlum söz konusu olunca diyeti bozmadım ve zayıflamadım. Çok mutluyum” dedi.

  Baba Karadağ, diyeti sürdürerek 20 kilo daha zayıflamayı amaçladığını ifade etti.

  Babayı zayıfladığı için tebrik eden Doç. Dr. Ayhan Dinçkan ise bu kadar kısa sürede 30 kiloyu vermenin büyük bir fedakarlık örneği olduğunu belirtti. Dinçkan, baba ve oğlunun sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı