SİİRT HABERLERİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

AA / Fecri Barlık
03.12.2014 - 11:29Son Güncelleme :

- Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Aydın Sayın, engellilerin dışlanmışlığını ortadan kaldırmak ve sosyalleşmelerini sağlamak için herkesin işbirliği yapması gerektiğini bildirdi.

AA / Fecri Barlık

SİİRT (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Aydın Sayın, engellilerin dışlanmışlığını ortadan kaldırmak ve sosyalleşmelerini sağlamak için herkesin işbirliği yapması gerektiğini bildirdi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla açıklama yapan Sayın, Siirt'te engelli sayısının çok olmasına rağmen sosyal yaşantının içinde onlarla hiç karşılaşılamadığını ve bunun kişiden değil toplumdan kaynaklı bir engelin var olmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Engelli kişilerin haklarının tüm insanları içine alacak şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğini ifade eden Sayın, "Kişilerin engellerinin değil, engelli kişileri dışlayan toplumsal örgütlenmenin engel oluşturduğunu görülmelidir. Peygamber Efendimiz'in, engellilere önem verdiğinin en güzel örneği onlara kamu alanında görev vermiş olmasıdır. Böylece onları topluma kazandırmaya çalışmış, onları toplumun üretken olmayan bir kesimi olarak görmemiştir. Bir insanı sevindirmenin ve onurlandırmanın en güzel yolu ona memnun olacağı bir görevin verilmesidir. Özellikle bu, engellilerde daha bir önem kazanmaktadır" dedi.

Siirt'te yüzde 40'ın üzerinde engeli olan yaklaşık 4 bin 500 kişinin olduğunu belirteren Sayın, şunları kaydetti:

"Engelli sayısının çok fazla olmasına rağmen sosyal yaşantının içinde onlarla pek fazla karşılaşmamaktayız. Bunun en büyük nedeni ise kişiden değil toplumdan kaynaklı bir engelin varlığıdır. Kentimizin şehir ve bölge planlamacılığının merkezinde dahi engellilerin yaşamına uygun olmaması, onların varlığının göz ardı edilmesinden kaynaklanmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı kamu kuruluşlarına, yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm engelli dostlarına büyük görevler düşmektedir. Onların dışlanmışlığını ortadan kaldırmak ve sosyalleşmelerini sağlamak için herkesin iş birliği yapması gerekmektedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Siirt haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Siirt haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİİRT NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:32
 • Guneş
  07:16
 • Öğle
  12:20
 • İkindi
  14:48
 • Akşam
  17:03
 • Yatsı
  18:35
Sayfa Başı