TRABZON HABERLERİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

AA / Atilla Kurtoglu
02 Aralık 2014 - 17:16Son Güncelleme : 02 Aralık 2014 - 17:16

- Trabzon Valisi Öz: "Engellilik, yalnızca engelli bireylerin ya da ailelerinin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur"

YEREL HABERLER TRABZON

AA / Atilla Kurtoglu

TRABZON (AA) - Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Öz, mesajında, engelliliğin. yalnızca engelli bireylerin ya da ailelerinin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konu olduğunu belirtti.

Yasal düzenlemelerle, bakım hizmetlerinden eğitim hizmetlerine, sağlık hizmetlerinden istihdamda ayrımcılığın önlenmesine ve kamusal alanda erişilebilirliğin teminine kadar pek çok alanda ilerleme sağlandığına işaret eden Öz, "Ülkemizde son yıllarda engellilerin kaliteli bir yaşam sürdürebilmeleri, toplumsal hayata tam ve eşit katılım sağlayabilmelerine yönelik gerekli yasal düzenlemeler büyük oranda tamamlanmış ve uygulamaya başlanmıştır" ifadesini kullandı.

Devletin artık engelli merkezli ve arz odaklı politikalarla engellilik alanındaki çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Öz, şöyle devam etti:

"4 bin 398 engelli evde bakım yardımından yararlandırılmakta, 2 bin 629 engelli kamuya ait eğitim kurumlarından özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti almakta, 2 bin 517 engelliye kamu tarafından finansmanı sağlanarak özel eğitim kurumları tarafından eğitim ve rehabilitasyon verilmekte, 2 bin 8 engelli hasta evde sağlık hizmetinden yararlandırılmakta, 92 engelliye gündüzlü bakım ve rehabilitasyon hizmeti verilmekte, 72 engellimiz yatılı bakım hizmetinden yararlandırılmaktadır. 2 bin 523 engellimize de engelli kimlik kartı düzenlenmiştir."

Devlet tarafından engelli vatandaşlarımızın yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik yapılan çalışmaların tek başına sorunun çözümü için yeterli olamadığını belirten Vali Öz, şunları kaydetti:

"Bu konuda sadece engelli ve ailesinin değil toplumda yaşayan her bireyin farkındalığının artırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Farklılıklarla birlikte toplumun tüm kesimlerinin kaynaşma ve bütünleşme anlayışı içerisinde yaşamasını sağlamak, öncelikle engelliliğe yönelik koruyucu ve önleyici tedbirleri almak, engellilikle karşılaşıldığında da bir seferberlik halinde her engelli bireyin bağımsız yaşayabilme azim ve gayretini tüm kurum ve kuruluşlarımızla desteklemek nihai hedefimiz olmalıdır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Trabzon haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Trabzon haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:32
  • Guneş
   05:25
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   16:25
  • Akşam
   19:26
  • Yatsı
   21:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı