BİLECİK HABERLERİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

AA / Muhsin ARSLAN
02.12.2014 - 17:23 Son Güncelleme :

- Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Akgül: -"Engelli bireylerin insan onuruna yakışır şekilde korunmasını, bakımını sağlamak, becerilerini geliştirmek ve sosyal hayata uyumuna ilişkin hizmetleri sunmak kurum olarak öncelikli görevlerimizdendir"

YEREL HABERLER BİLECİK

AA / Muhsin ARSLAN

BİLECİK (AA) - Bilecik Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammed Akgül, " Engelli bireylerin insan onuruna yakışır şekilde korunmasını, bakımını sağlamak, becerilerini geliştirmek ve sosyal hayata uyumuna ilişkin hizmetleri sunmak kurum olarak öncelikli görevlerimizdendir" ifadesinde bulundu.

Akgül, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, engellilere yönelik olarak geliştirilen uygulamalarla, özürlülerin ve ailelerin bilinçlendirilmesine yönelik gerekli olanakların ilgili kurumlarca sağlandığını bildirdi.

Etkin tıbbi bakım hizmetlerinin devlet tarafından güvence altına alınmasıyla engellilerin kendi kendine yetebilecek ve işlevsel bireyler haline gelebilmesi konusunda iyi düzeylere ulaşıldığını bildiren Akgül, şunları kaydetti:

"Geliştirilmeye devam edilen sağlık, rehabilitasyon, eğitim, sosyal güvenlik ve istihdam konularındaki politikalarla engellilerin topluma başarılı bir şekilde entegre olması kolaylaşmıştır. Engellilik konusu tüm dünyada evrensel normlara oturtulmuş ve devletlere bu alanda önemli sorumluluklar yüklenmiştir. Ülkemizde de engelli vatandaşlarımızın hakları başta anayasa olmak üzere çeşitli yasalar ve uluslararası sözleşmeler ile güvence altına alınmıştır. Engelli olsun veya olmasın tüm vatandaşlarımızın, insan onuruna yakışır bir yaşam sürmelerinin sağlanması, engellilerimizin başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, üreten, toplumsal yaşama katkıda bulunan bireyler olmalarının sağlanması devletimizin temel görevidir. Engelli bireylerin insan onuruna yakışır şekilde korunmasını, bakımını sağlamak, becerilerini geliştirmek ve sosyal hayata uyumuna ilişkin hizmetleri sunmak kurum olarak öncelikli görevlerimizdendir."

Akgül, Bilecik'te kasım ayı itibariyle 958 engelliye evde bakım hizmeti verildiğini ve bakımını sağlayan yakınlarına aylık bir asgari ücret tutarında ödeme yapıldığını belirterek, evde bakımı sağlanamayan engellilere kurum bakımı hizmeti verildiğini ve 2014 yılında müdürlükçe müracaat eden 312 engelliye engelli kimlik kartı verildiğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bilecik haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bilecik haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:45
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:20
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı