GeriSpor 3. altını istiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3. altını istiyor

3. altını istiyor
refid:18142183 ilişkili resim dosyası

Güreşte 2009 ve 2010 yıllarında üst üste dünya şampiyonu olarak adını ezberleten Selçuk Çebi, İstanbul'da yapılacak olan dünya şampiyonasında üçüncü altın madalyayı kazanmanın şart olduğunu söyledi.

İstanbul'da 12-18 Eylül tarihleri arasında yapılacak Dünya Güreş Şampiyonası'nda üstü üste üçüncü defa altın madalya kazanmak için geceli gündüzlü çalışan milli güreşçi Selçuk Çebi, evsahibi olmanın gerek kendisi gerek diğer güreşçi arkadaşlar üzerinde bir baskı oluşturduğunu ve insanların büyük bir beklenti içine girdiğini ifade etti. Çebi, Türk halkının kendisine vereceği destekle İstanbul'da üçüncü dünya şampiyonluğunu yakalayacağına inandığını söyledi.

SAKATLIĞI TAMAMEN GEÇTİ

Bu yıl yapılan Avrupa Şampiyonası'nda kaburgasından sakatlanarak şampiyonaya veda etmek zorunda kalan Çebi, yoğun bir tedavinin ardından eski sağlığına kavuştu…

Sakatlıktan tamamen kurtulduğunu ve eski formuna kavuşmak için bu sıralar en yoğun yüklenme dönemini geçirdiklerini belirten şampiyon güreşçi, "Çok şükür sakatlıktan kurtuldum. Dünya şampiyonası için şu anda en yoğun yüklenme dönemini yaşıyoruz. Her geçen gün formumu üst seviyeye çıkarıyorum. Şampiyona anında en ideal pozisyonda olmaya çalışacağım" dedi.

KURTDERELİ GİBİ KONUŞTU…

Her ne olursa olsun başarmak için inanmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Selçuk Çebi, "Eğer siz şampiyon olmak istiyorsanız önce kafa olarak kendisini buna inandırmalısınız. Ardından çok iyi bir çalışma programı yaparak fiziksel olarak en iyi seviyeye gelmelisiniz. Başarmak için inanmak sonuca yüzde 70 etki yapıyor. Geriye kalan yüzde otuzluk kısım ise iyi antrenman yapmaktır. Ben önce inanıyorum ardından çalışıyorum" diye konuştu.

2009 yılında Danimarka'da, 2010 yılında ise Moskova'da şampiyon olduğunu belirten Selçuk Çebi, "Ben mindere çıkarken arkamda 70 milyonluk bir Türk milletini temsil etmenin mesuliyetiyle hareket ediyorum. Ve ben biliyorum ki bu millet, bana dualarıyla destek oluyor. Bu da beni daha güçlü kılıyor" diye konuştu.

EN ZORLU KİLO…

Gerek Türk gerek dünyadaki insanın fiziki yapısının 75-80 kilo dolaylarında bulunduğunu bundan dolayı 74 kilonun en zorlu sıklet olduğunu dile getiren Selçuk Çebi, diğer sıkletlere göre kendisinin çok daha fazla maç yaptığını söyledi.

İstanbul'da yapılacak olan şampiyonada en az 10 rakibinin dünya şampiyonu olabilecek kapasitede isimlerden meydana geldiğinin altını çizen başarılı güreşçi, "74 kilo, deyim yerindeyse belalı bir sıklet. Birbirine denk çok rakip var. Benim kilomda herkes birbirine yenecek kapasitede. Küçük farklılıklar şampiyonu ortaya çıkaracak. Bir bilemediniz iki puan farklarla maçlar sona eriyor. O anki moral ve motivasyonu iyi olan aradan sıyrılıp kürsüye çıkar" dedi.

ZİRVEDE BIRAKMAK İSTİYORUM…

İstanbul'da yapılacak dünya şampiyonasında en büyük hedefinin altın madalya olduğunu bir kez daha tekrarlayan Çebi, bunu başarması halinde Türk spor tarihinde üst üste üç dünya şampiyonluğunu kazanan tek sporcu olma onurunu da elde edeceğini söyledi.

Yıllarca Şeref Eroğlu'nun yedeğinde beklediğini ve bu durumun kendisini daha tecrübeli bir hale soktuğunu ifade eden şampiyon güreşçi, "Şeref abi spor yaşantısı boyunca belki 10-12 defa dünya şampiyonalarına katılmasına rağmen 1 defa altın madalya kazandı. Ben ise ilk dünya şampiyonasında altın madalya kazandım. Ardından ikinci dünya şampiyonluğunu elde ettim. Belki bana şans verilseydi, ülkeme daha çok madalya kazandırabilirdim" diye konuştu.

Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanarak spor yaşantısına zirvede veda etmeyi hedeflediğini söyleyen Çebi, bunu başaramaması halinde 2016 Rio Olimpiyatları'na kadar güreş yapmak istediğini ve olimpiyatlarda altın madalya kazanarak güreşe veda etmenin kendisine daha çok yakışacağını sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle