ADIYAMAN HABERLERİ

3 Adet Nostaljik Köprüyle Beşpınar’a Yeni Bir Vizyon Kazandırılacak

IHA
01.10.2015 - 14:14Son Güncelleme :

BEŞPINAR PROJESİ KAPSAMINDA YAPAY GÖLETLER ÜZERİNE 3 ADET NOSTALJİK KÖPRÜ YAPILACAK

IHA

Adıyaman Valiliği tarafından uygulanan Beşpınar Projesinin 3 etap halinde sürdürülen çalışmalar kapsamında Ziyaret Çayı’na yeni bir vizyon kazandırmak amacıyla yapay göletler üzerine inşa edilecek 3 adet nostaljik köprünün yapım ihalesine çıkıldı.
Bin 300 dönümlük bir alan üzerine inşa edilen ve Adıyamanlı vatandaşlar tarafından büyük beğeni toplayan Beşpınar Rekreasyon Projesi, Adıyaman’ın yerel ve kültürel zenginliklerini yaşatacak. Adıyaman halkının sosyal, kültürel ve sportif ihtiyaçlarına cevap verecek yüksek standartta bir donatı oluşturacaktır. Adıyaman’ın markalaşma yolculuğuna önemli katkılar sağlayacak olan bu projede birçok donatının yanında yapay göletler ve gerekli görülen yerlerde suyun kontrollü olarak tutulmasını sağlayacak su setleri bulunuyor.
Beşpınar Projesi içinde yapılacak 3 adet nostaljik köprünün yapım ihalesine çıkıldığını belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Ziyaret Çayı ve Kuru Çay üzerinde rekreasyon alanımızın bağlantısını sağlamak amacı ile Ziyaret Çayı üzerinde 1 adet köprü bulunmaktadır. Çelik konstrüksiyon karkaslı taşıyıcı sisteme sahip döşeme kaplaması olarak ahşap kaplama olan 26 metre dere açıklığını geçecek şekilde planlanmış klasik motiflere sahip köprü korkulukları ile tasarlanmış yaya köprüsü bulunmaktadır. Köprünün temelleri betonarme kaidelerden oluşmaktadır. Dere tabanından 2 metre yüksekten geçecek şekilde planlanmıştır. Kuru çay üzerinde de aynı niteliklere sahip 21 metre dere açıklığını geçecek yaya köprüleri planlanmıştır. Gölet içerisinde yer alan suni ada bağlantısını sağlayacak olan köprü ise kemer şeklinde planlanmıştır. Bu köprüde 19 metre açıklığı tek seferde değil ortada betonarme köprü ayağı olacak şekilde tasarlanmış olup, bu köprüde yine çelik konstrüksiyon karkas taşıyıcılı ahşap döşeme kaplamalı olacaktır. Köprü 3 adet su geçirimsiz betonarme ayak üzerine konuşlandırılacaktır. Bu betonarme ayaklar sonradan derelerin duvarları ile uyum sağlaması amacı ile taş kaplanacaktır. Yaya köprülerimizin projelendirmeleri bitmiş olup, Merkez Köylere Hizmet Götürme birliği tarafından ihaleye çıkılmıştır. Projeye bir bütünlük sağlayacak olan köprüler Adıyaman halkının gezip, eğleneceği, spor yapacağı, sosyal-kültürel etkinlikler yapacağı alanlara daha rahat ulaşım sağlayacağından önem arz etmektedir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden 3 Adet Nostaljik Köprüyle Beşpınar’a Yeni Bir Vizyon Kazandırılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 14 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 3 Adet Nostaljik Köprüyle Beşpınar’a Yeni Bir Vizyon Kazandırılacak haberi güncellenecektir.

ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2018, Cuma
 • İmsak
  05:40
 • Guneş
  07:00
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:50
 • Akşam
  18:21
 • Yatsı
  19:36
Sayfa Başı