2G bantları 3G’ye aktarılacak kapalı alanda kapsama artacak

Çilem KAYA
30.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

İkinci nesil GSM bantlarının 3G teknolojisiyle kullanılması için çalışma yapacaklarını bildiren BTK Başkanı Tayfun Acarer, “900 megahertz bantın kullanılmasıyla kapalı alanda kapsama sıkıntısı yaşanan 3G daha da güçlenecek” dedi.

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, 2012 yılı iş planlarında ikinci nesil (2G) GSM bantlarının, üçüncü nesil (3G) teknolojisinde kullanılması için yeni bir çalışma yapacaklarını açıkladı.
Bina içi kapsama artacak
2G bantların devreye alınmasıyla 900 Megahertz bantın kullanılmasının kapsama alanını genişleteceğini dile getiren Acarer, “Böylece kapalı alanda kapsama sıkıntısı yaşanan 3G daha da güçlenecek. Tüketici geniş kapsama yaşarken operatörler daha az maliyetle daha fazla kapsama sağlayacak” dedi. Acarer, taslağın görüşe açıldığını da belirterek, “GSM teknolojisinde frekans yükseldikçe bina içinde kapsama zorlaşıyor. Bu yeni uygulamalayla Ülke kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.
Maliyet avantajı sağlar
Avrupa’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bu tür uygulamaların yapıldığına da işaret eden Tayfun Acarer, şunları söyledi: “2G bandının 3G’de kullanılması tüketici açısından ve GSM operatörlerinin maliyetleri açısından daha faydalı olacak. Görüşlerin alınmasının ardından 2012’de çalışmalara başlayacağız. Üç operatör de bu uygulamadan yararlanabilir. Ücretlendirme konusunu görüşlerin toplanmasının ardından değerlendireceğiz.”
İnternette hat rehberi
BTK’nın 2012 İş Planı’nda, kişilerin üzerlerine kayıtlı hat sayısının internet üzerinden öğrenebilmesine yönelik bir çalışma da yer alıyor. Bu çalışmaya gerekçe olarak da bazı hat abone bilgisinin gerçeği yansıtmaması olarak gösterildi. Bu kapsamda internet üzerinden yeni bir veri sistemi oluşturulacak. Kişiler kendi üzerleine kayıtlı hatları öğrenecek ve hattı kullanan gerçek abonelere ulaşma olasılığı artacak.

Elektromanyetik alan haritaları çıkarılacak

BTK, insan sağlığını korumak için tedbirlerin alınması amacıyla elektromanyetik alan ölçümleri yapıyor. 67 ilin elektromanyetik alan ölçümlerini de gerçekleştiriyor. Planda 2012 yılında diğer illerde de ölçümlerin yapılacağı belirtilerek, “Ülkemizin elektromanyetik alan haritaları oluşturulacak. İşletmecilerin; tüketici hak ve menfaatlerinin gözetilmesi bağlamında, gerekli şartları yerine getirip getirmedikleri izlenecektir” denildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı