Ege Haberleri

EGE

  29 yıl rotarlı dostluk turu

  Hürriyet Haber
  23.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.04.2009 - 20:25

  Eski milli bisikletçi Walter Ernst, Türk-Alman dostluğu için çıktığı ve 12 Eylül yüzünden bırakmak zorunda kaldığı yolculuğunu, yıllar sonra gerçekleştirecek.

  Türk-Alman dostluğu Almanya’nın Baden Eyaleti’ndeki Brettenner Kenti’nde yaşayan eski milli bisikletçi ve antikacı Walter Ernst, Temmuz 1980’de Bodrum Turgutreis’teki çocukluk arkadaşı Cengiz Mandalinci’ye giderek Türk-Alman dostluğuna katkı kararı verdi. Ernst, bisikletiyle yola çıktı, 2 bin 500 kilometre yol alarak İstanbul’a geldi.

  Yine yollara düştü Ancak, 12 Eylül darbesi yüzünden Ernst’in turuna devam etmesine izin verilmedi. Umutla bir hafta bekleyen Ernst, çaresiz turunu yarım bırakıp uçakla ülkesine döndü. Ernst, aradan geçen 29 yıla rağmen, bu hayalinden vazgeçmedi, Bodrum’a gelmek üzere 25 gün önce yine bisikletiyle yollara düştü.

  Çocuklar yararına Haftaya Turgutreis’te olması beklenen Ernst, 15 Mayıs’taki doğum gününü de burada kutlayacak. Ernst’i Mandalinci ve CHP’li Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk karşılayacak. Ernst, yolculuk izlenimlerini kitap haline getirip, Türkçe ve Almanca bastıracak, gelirini sokak çocukları yararına bağışlayacak. >> 7. sayfada
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı