"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

29 ülkeden 4 bin 556 şarap San Francisco’da yarıştı ‘Best of Nation’a ulaştı

GEÇENLERDE Paşaeli Şarapları’nın üreticisi Seyit Karagözoğlu’ndan bir mesaj aldım:

- İzmir ve Tekirdağ’daki kendi bağlarımızla bazı üreticilerden aldığımız üzümlerle kısıtlı miktarda, 40 bin şişe dolayında şarap üretiyoruz. Adetlerimiz kısıtlı olduğu için de bugüne kadar yurtdışında hiçbir yarışmaya katılmamıştık. Bu yıl ilk kez San Francisco’daki (ABD) “International Wine Competition”a iki şarap gönderdik.
Yarışmaya gönderdiği şarapların yerel üzümlerden olmasına özen gösterdiğini belirtti:
- Yarışmaya “Paşaeli Yapıncak 2011” ile “Paşaeli Karalahna-Merlot 2009”u seçip yarışmaya yönlendirdik. Çünkü, yerel üzümlerin milli servetimizin parçaları olduğunu ve dünyaya tanıtılması gerektiğini düşünüyorum.
Karagözoğlu, kendisine kısa süre önce mail yoluyla iletilen sonuçları paylaştı:
- Paşaeli Yapıncak 2011 ürünümüz altın, Paşaeli Karalahna-Merlot 2009 ürünümüz de bronz madalya aldı. İlk kez uluslararası bir yarışmaya katılıp iki madalyaya ulaşmak beni mutlu etti.
San Francisco’da 29 ülkeden ürünlerin yarıştığının altını çizdi:
- Bize iletilen bilgilere göre San Francisco’da 4 bin 556 farklı şarap yarıştı.
Seyit Karagözoğlu, dün bir mesaj daha gönderdi:
- Size daha önce gönderdiğim mesajda, San Francisco’dan bir altın, bir bronz madalya aldığımızı bildirmiştim. Yarışmanın organizatörlerinden yeni bir mail aldım. Bizim ürünlerimizden birinin “Best of Nation for Turkey” seçildiğini bildirdiler.
Ardından bu seçimin nasıl yapıldığı bilgisini aktardı:
- Yarışmayı düzenleyenlerin bana aktardığı bilgiye göre, “Best of Nation” 17 ülkenin en iyi derece alan toplam 17 üreticisine veriliyor. İlk kez katıldığımız yurtdışı yarışmadan böyle bir sonuç almak bizi gururlandırdı.
Karagözoğlu’na sordum:
- San Francisco’daki yarışmaya katılan başka Türk şarabı yok mu?
- Yayınlanan listelerden görebildiğim kadarıyla Kavaklıdere ve Kayra’nın ürünleri de gümüş ve bronz madalyaya ulaşmış. Onların dışında katılım olup olmadığını bilmiyorum.
Karagözoğlu, ABD’deki yarışmalara bile şarap göndermenin pek kolay olmadığını kaydetti:
- ABD’deki Food and Drug Administration (FDA-Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), yarışmaya gönderdiğimiz şaraplar için bile kılı kırk yarıyor. Büyük olasılıkla bazı üretici arkadaşlarımızı orada yaşanan bürokrasi yarışmaya katılmaktan caydırıyor.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigara yasağında ulaşılan başarı sonrası sık sık sıranın alkollü içkiye karşı mücadeleye geldiğini belirtiyor.
Hükümetin bu bakışı sokakta, “One Love Müzik Festivali’nde bira sattırmayız”a dönüşüyor...
Bu ortamda bile Türk şarap üreticileri uluslararası yarışmalarda giderek öne çıkıyor...

Kahkaha gibi coşkulu, hatıra gibi kalıcı

MEY İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu, geçen pazar akşamı bugünlerde “Bir lahmacun, bir ayran 50 lira” tartışmasıyla ünlenen Bodrum’daki Maça Kızı’nda yeni ürünleri Kayra Imperial Cabarnet Sauvignon-Merlot 2009’u tanıtmak üzere bir yemek düzenledi.
Katılamadığım yemekle ilgili Galip Yorgancıoğlu ile konuştum:
- Cabarnet Sauvignon Trakya’dan, Merlot üzümlerimiz de İzmir Urla’dan. Şarap uzmanımız Daniel O’Donnel, bu şarabı yaptıktan sonra heyecanla odama geldi, “Galiba bu bambaşka bir şarap oldu” dedi. Gerçekten de iddialı bir ürün ortaya çıktı.
Yorgancıoğlu, Maça Kızı’nın sahibi Sahir Erozan’la birlikte ev sahipliği yaptıkları yemeğe katılan bazı isimleri sıraladı:
- Mustafa Seçkin, Ros Lovegrove, Levent Bıçakçı, Ahmet Dördüncü, Melkan-Murat Tabanlıoğlu.
Sonra Daniel O’Donnel’in şu sözlerini aktardı:
- Bu şarap karmaşıklığın içindeki basitliği ortaya çıkarıyor. Bu şarap, sevdiklerinizle gerçekleştirdiğiniz bir sohbet gibi zengin ve karmaşık, dostluk gibi cömert, hatıra gibi kalıcı ve kahkaha gibi de coşkulu.

X