Gündem Haberleri

GÜNDEM

  29 Mart’ta Kürdistan sınırlarını belirledik

  Hürriyet Haber
  28 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 27 Nisan 2009 - 23:57

  Polis dipçiğiyle yaralanan 17 yaşındaki Seyfullah Turan için Hakkári’de DTP’liler dün basın açıklaması yaptı.

  DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, 29 Mart yerel seçimlerinde ’Kürdistan’ sınırlarını belirlediklerini söyledi. İşte DTP’li vekil Pervin Buldan’ın sözleri:

  29 Mart seçimlerinde ’Kürdistan’ sınırlarını belirledik. Yani, Van’ı aldık, Siirt’i aldık, 86 yıllık geleneği bozarak Iğdır’ı aldık. Hakkári’de yüzde 90’lara varan oy oranına ulaştık. Ama bunu hazmedemediler. Açıklama yaptılar. ’Iğdır’ı da aldılar, Ermenistan sınırına dayandılar. Oyları, belediyeyi tehditle aldılar’ dediler. Biz halkımızın gücü ile seçimleri aldık.

  Bu halk büyüyecek

  Ağrı’da vahşet yaşandı, kadınlarımız coplandı, yüzlerce insanımız gözaltına alındı. Yüzlerce arkadaşımız tutuklandı. Ömerli’de şiddet uyguladılar. 2 insanımızı şehit verdik. Bunlarla da yetinmediler, DTP’ye baskın düzenlediler. 12 ilde operasyonlar düzenleyip, yüzlerce insanımızı gözaltına aldılar. 51 arkadaşımızı tutukladılar. İstedikleri kadar dövsünler, öldürsünler, tutuklasınlar. Onlar vurdukça, tutukladıkça, bu halk daha da büyüyecek.

  Önce bize dokunun

  Güvenlik güçleri Hakkári’de terör estirdi. Bütün çocuklar 23 Nisan’daki bayramı kutladı, bütün illerde bayram havası vardı. Ama Hakkári’de savaş vardı. Hakkári’de çocuklarımız, toplarla, tüfeklerle, gaz bombalarına maruz kaldı. Hiç kimsenin bu onurlu halkın çocuklarına dokunma hakkı yoktur. Gücünüz varsa önce bize dokunun, önce biz DTP’li 21 milletvekilinin canını alın. Bizim canımız halkın yoluna feda olsun.

  Fırsat kaçmasın

  Bu ülkeyi yöneten, özellikle AKP hükümetinin aklını başına toplamasını istiyoruz. AKP’nın eline geçen bir fırsat var. 1 Haziran’a kadar PKK’nın ilan etmiş olduğu silahları susturma, çatışmasız ortamı var. Bu fırsatı kaçırmasınlar, uzatılan bu barış elini havada bırakmasınlar. İsteseler de istemezlerse de bugün bu coğrafyada, kabul etseler de etmeseler de Kürt halkı vardır. Bu coğrafya, Kürdistan coğrafyasıdır. Bugün bu ülkede sayın Abdullah Öcalan, bu halkın iradesidir. İsteseniz de, kabul etseniz de etmeseniz de ’biz varız’ diyoruz. Bu halkın yanında yer almaya devam edeceğiz.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı