Gündem Haberleri

GÜNDEM

  29 Ekim'de hava güzel olacak

  A.A
  27.10.2008 - 15:44 | Son Güncelleme: 27.10.2008 - 15:44

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, “Ülkemizde 2006, 2007 ve 2008 bir nebze kurak geçti ama önümdeki dönemlerde yağışların gelmesiyle normale dönmesini bekliyoruz” dedi.

  Çağlar, Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca'yı ziyaretinde yaptığı açıklamada, kurum olarak ulaştırma, hava, kara, deniz, tarım, orman, çevre konularında çalışan çeşitli kurum ve kuruluşlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne de hizmet ve destek verdiklerini söyledi.

  Meteorolojik hizmetlerde teknolojinin kullanılmasının önem taşıdığını, bilgisayar, uydu, gözlem ve radar sistemlerinden faydalanıldığını anlatan Çağlar, şöyle konuştu: “Rüzgarı, basıncı ve yağmuru doğru ölçeceksiniz. Bunlardan yola çıkılarak hava tahminleri yapılıyor. Meteorolojik gözlem sistemlerini Türkiye genelinde yaygınlaştıracağız, çünkü hizmet için doğru ölçümler yapmanız gerekir. Bunların yanında fırtına gibi uyarıları halkımıza zamanında yapmamız lazım.
  Son zamanlarda dünyayı da etkileyen iklim değişikliği var. Sanayileşmeyle son yüzyılda küresel sıcaklık yaklaşık 1 derece artmış durumda. Türkiye'de ise 0 ile 1 derece arasında sıcaklık artışı var. Dünyada gerekli çalışmalar yapılıyor, Türkiye'de de bu kapsamda gerekli önlemler alınıyor.”

  TEKNOLOJİK DONANIM

  Teknolojiyi daha iyi kullanmayı ve geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Çağlar, sözlerine şöyle devam etti:
  “Radar sayımızı 4'ten 6'ya çıkaracağız. Otomatik gözlem sistemlerini de geliştiriyoruz. Bilgisayarların kapasitesini artırıyoruz. Meteorolojik açıdan diğer ülkelerde ne varsa bizde de var. Hava tahminlerinde oldukça iyi bir yerdeyiz. Hava tahmin raporlarına baktığımızda kısa süreli tahminlerimizde yüzde 85'in üzerindeyiz. Bu kapsamda tahmin oranını yüzde 90'ın üzerine çıkartmaya hedefliyoruz.”

  29 EKİM PARÇALI BULUTLU

  Çağlar, Türkiye'de belli dönemlerde yağışlar azaldığını, belli dönemlerde de arttığına dikkati çekerek, şöyle dedi:
  “Ülkemizde 2006, 2007 ve 2008 bir nebze kurak geçti ama önümdeki dönemlerde yağışların gelmesiyle normale dönmesini bekliyoruz. Anormal iklim değişikliği de beklemiyoruz. Yağışlar başladı, önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini tahmin ediyoruz. Önümüzde 29 Ekim törenleri var. Havayı parçalı bulutlu görüyoruz. Halkımız törenlere rahatlıkla katılabilir ve coşkuyla kutlayabilir.”


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı