Gündem Haberleri

GÜNDEM

  29 Ekim’de hedef 50 milyon kişi

  Hürriyet Haber
  08 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ekim 2011 - 11:09

  ABD’nin ve küresel ekonominin kalbinin attığı Wall Street’te Arap Baharı’nı andıran görüntüler yaşanmasının ardındaki güç olan Kanadalı karşıt-kültür dergisi “Adbuster” şimdi çılgın bir projenin peşinde.

  Dergi, her türlü finansal işlem ve döviz-alım satımına -yoksul halka aktarılmak üzere- yüzde 1’lik “Robin Hood vergisi” konması için 29 Ekim tarihinde dünya çapında en az 50 milyon kişiye protesto çağrısı yaptı.

  ABD’de dev şirketlerin gücüne karşı başlatılan protestolar Adbusters’ın merkezinin bulunduğu Kanada’nın Vancouver kentindeki eski bir binanın bodrum katında çıkarılan Adbusters tarafından ateşlenmişti. Adbusters, geçen temmuz ayında eylemcilere 17 Eylül’de “Wall Street’i işgal edin” çağrısı yapmıştı. Bunun üzerine onbinlerce kişi Wall Street’i doldurdu, üstelik Adbusters’ın “çadırını da al gel” tavsiyesine uyarak “kaldı”. Bu en barışçı işgal New York polisinin 1000 kişiyi tutuklamasının ardından Kuzey Amerika’nın başka kentlerine yayıldı ve önceki gün Washington’da yüzlerce insanın Freedom Plaza’yı (Özgürlük Plazası) işgaline sahne oldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı