ŞANLIURFA HABERLERİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Viranşehir’de Coşkuyla Kutlandı

IHA
29.10.2015 - 14:58Son Güncelleme :

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI VİRANŞEHİR’DE COŞKUYLA KUTLANDI

IHA

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü olarak her yıl kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet bayramının 92. yıl dönümü Viranşehir’de coşkuyla kutlandı.
Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Kaymakamı Dr. Huzeyfe Citer’in makam odasında tebriklerin kabulü ile devam etti. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan kutlamalarda ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.
Halkın bayramını kutlayan Kaymakamı Dr. Huzeyfe Citer günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Kaymakamı konuşmasında Cumhuriyetin ilanının önemine vurgu yapan Citer, “92 yıl önce bugün, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanıyla, yeni kurulan Türk devletinin yönetim şekli belirlenmiş ve uzun süren bağımsızlık mücadelesi sonunda dünya sahnesine “Türkiye Cumhuriyeti” adı altında yeni bir devlet çıkmıştır. Cumhuriyet, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin temel organlarının belli aralıklarla yenilenen seçimlerle göreve getirildiği bir yönetim biçimidir. Cumhuriyet’te egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir ve halk kendi kendisini yönetme yetkisini temsilcileri aracılığıyla kullanır. Bu yönetimde halkın seçme ve seçilme hakkı vardır. Devlet yönetimi, sınıfların, kişilerin, ailelerin veya bir zümrenin eline bırakılamaz. Yöneticiler, veraset yoluyla makamlarını sürdüremezler” ded. Konuşmanın ardından halk oyunları gösterisi ve ödül törenine geçildi. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Kaymakamı Dr. Huzeyfe Citer, Belediye Başkanı Emrullah Cin ve İlçe Garnizon Komutanı Piyade Yarbay Atakan Dorukbay tarafından ödülleri verildi.
Resmi geçidin ardından sona eren törene Kaymakam Citer’in yanı sıra Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, Cumhuriyet Başsavcısı Taner Güngör, İlçe Garnizon Komutanı Piyade Yarbay Atakan Dorukbay, İlçe Yazı İşleri Müdürü Haşim Yıldız, Milli Eğitim Müdürü Ömer Sağır, İlçe Tarım Müdürü Siraç Yolcu, Hastane Başhekimi Dr. İlhan Erkan, Siyasi Parti Temsilcileri, kurum amirleri, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Viranşehir’de Coşkuyla Kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 14 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Viranşehir’de Coşkuyla Kutlandı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı