İZMİR HABERLERİ

28 Şubat'ın 19. yılı

AA / Ahmet Bayram
28.02.2016 - 14:33Son Güncelleme :

- Muradiye Kültür Vakfı İzmir Şubesi Başkanı Parlak: - "Vesayet zihniyetinin bu topraklarda İslamı bitirmek için giriştiği postmodern darbe, bin yıl sürecek dendi ama milletimizin feraseti sayesinde yerin bin kat dibine geçti"

28 Şubatın 19. yılı
AA / Ahmet Bayram

İZMİR (AA) - Muradiye Kültür Vakfı İzmir Şube Başkanı Murat Parlak, "Vesayet zihniyetinin bu topraklarda İslam’ı bitirmek için giriştiği postmodern darbe, 1000 yıllık sürecek dendi ama milletimizin feraseti sayesinde yerin bin kat dibine geçti" dedi.

Parlak, 28 Şubat'ın 19 yılı nedeniyle yayımladığı açıklamasında o dönemde avukatlık kariyerinin başında olduğunu anımsatarak, Müslümanlara yaşama hakkı tanımayan zihniyetin, o dönemde yeniden hortladığını belirtti.

O dönemdeki "kamusal alan" algısına işaret eden Parlak, "Orta Çağ döneminden kalma bu zihniyet, tesettürlü insanları sokağa dahi çıkmaktan men etmeyi planlıyordu” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında yeni anayasa çalışmalarına da değinen Parlak, yeni anayasa çalışmalarındaki adımların geçmişten ders alınarak yapılması gerektiğini savunarak, şunları kaydetti:

"Vesayet sisteminden kurtulmak ve milli iradenin tam tecelli etmesi için, askerin yönetimden tamamen elini çekmesi, şeffaf ve gerektiğinde hesap verebilir olması gerekir. Bunun olması için de darbelere zemin hazırlayan yönetim sisteminde değişikliğe gidilmesi ve başkanlık sistemine geçilmesi lazımdır. Türkiye Cumhuriyeti, milletin değerlerine sahip, özgürlükçü, tek tip zihniyetten uzak bir anayasaya bir an önce kavuşması lazım. Bu süreçte elbette bütün sivil toplum kuruluşlarıyla irtibat halinde olunmalı. Bu sadece Anayasa hususunda değil her alanda böyle olmalı."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden 28 Şubat'ın 19. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2016 tarihinde saat 14 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 28 Şubat'ın 19. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı