İZMİR HABERLERİ

28 Şubat'ın 19. yılı

AA / Bağde Ezberci
27.02.2016 - 18:46Son Güncelleme :

- AK Parti İzmir İl Başkanı Delican: "Halkın değerlerini, inançlarını, demokratik haklarını elinden almayı hedefleyen ve ordunun, bürokrasi ile birlikte yarattığı bu karanlık dönemin yarattığı enkazı kaldırmak hiç de kolay olmamıştır"

28 Şubatın 19. yılı
AA / Bağde Ezberci

İZMİR (AA) - AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, 28 Şubat döneminin yarattığı enkazı ortadan kaldırmanın hiç de kolay olmadığını kaydetti.

Delican, 28 Şubat'ın 19. yılı nedeniyle yayımladığı mesajında, o dönemde Türkiye'de siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda büyük yaralar açıldığını vurguladı.

Ayrımcı uygulamalar ve insan hakları ihlaline sahne olan 28 Şubat döneminde çalışanların işsiz kaldığına, pekçok genç kızın eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldığına işaret eden Bülent Delican,"Halkın değerlerini, inançlarını, demokratik haklarını elinden almayı hedefleyen ve ordunun, bürokrasi ile birlikte yarattığı bu karanlık dönemin yarattığı enkazı kaldırmak hiç de kolay olmamıştır" ifadelerini kullandı.

AK Parti hükümetinin karanlık dönemi hukuk önünde mahkum etmek için elinden geleni yaptığına dikkati çeken Delican, şunları kaydetti:

"AK Parti hükümeti, enkazı kaldırmıştır ama altından yine büyük meseleler çıkmıştır. Emniyet ve hukuk sisteminde yıllarca çöreklenen darbeci düşünce, boş durmamıştır. Ancak artık ortada artık zaafiyetle donanmış bir irade yoktur. Artık, ülkemiz toplumsal ve siyasi iradesi elinden alınmış bir ülke değildir. Güçlüdür, dimdik ayaktadır ve bu türlü girişimlerin defterini dürerek aynı katliamların yaşanmaması için mücadelede kararlıdır."

Zulmün önce milletin vicdanında yargılandığını, milletin ak ve karayı ayırt edebilecek bilinç ile dirayeti taşıdığını hatırlatan Bülent Delican açıklamasında, "Darbenin oluşturduğu yasalar ile yarattığı enkazın altından çıkan her tehdidi tersine çevirmek için ne gerekiyorsa yapılacaktır. O gün de dik durarak mücadele kararlılığını gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız ve mihmandarlığında kurulan AK Parti'nin anlayış ve kadroları, 28 Şubat'lar bir daha yaşanmasın diye büyük bir özveri içindedir" ifadelerine yer verdi.

- AK Parti İzmir Gençlik Kollarının açıklaması

AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Adil Yüksel ise Buca Çevik Bir Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında, 28 Şubat'ın toplumun tüm kesimleri için bir demokrasi kaybı, baskı ve insan hakları ihlalleri getirdiğini, sözde irtica ile mücadelenin temel hak ve hürriyet ihlalinin kılıfı haline geldiğini belirtti.

Yapılan zulmü bin yıl unutmayacaklarını ifade eden Yüksel, "Her zaman ilk günkü acıyla bu zulmü hatırlayacak, darbeci zihniyetlere karşı dik duracak ve hiçbir zaman mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden 28 Şubat'ın 19. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2016 tarihinde saat 18 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 28 Şubat'ın 19. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı