SİNOP HABERLERİ

28 Şubat'ın 19. yıl dönümü

AA / Yunus Celal
28.02.2016 - 17:00Son Güncelleme :
AA / Yunus Celal

SİNOP (AA) - Türkeli İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Atilla Şentürk, 28 Şubat'ın 19. yıl dönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Şentürk, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin yakın tarihinde siyasal ve sosyo-ekonomik bakımdan en acımasız sonuçlar doğuran olaylardan birininde 28 Şubat gerçeği olduğunu belirtti.

28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu kararları sonrası ordunun, Müslüman kesimi eğitimden medyaya, sermaye gruplarından dernek ve vakıflara kadar iç tehdit olarak tanımladığını ifade eden Şentürk, şunları kaydetti:

"İrtica tehlikesi adı altında başlatılan ve dindar kesimi hedef alan baskı ve zulümler, akıl almaz algı oyunları ile desteklenerek ülkenin en önemli sorunu haline dönüştürülmüştür. Toplumu fişleme birimleri oluşturulmuş kamusal alan zorlama tabiri ile bir sürek avı haline getirilmiştir. Bu süreçte STK görünümlü birçok dernek ve grup militarizmin gönüllü kolluk gücü olarak faaliyet yürütmüştür. Bin yıl sürecek denilen 28 Şubat darbesinin mimarları yargı karşısındadır. Ancak o dönemde militarizmi her şekilde destekleyen ve meşruiyet zemini oluşturan ulusal ve uluslararası aktörler yargı sürecine dahil olmasalar bile milli irademize ve değer yargılarımıza yönelik kitlesel zorbalık günlerini ve zorbaları toplum olarak unutmayacağız. Tarihin hiçbir döneminde zulüm payidar olmamıştır ve bundan sonra da olmayacaktır."


Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sinop haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sinop ilinden 28 Şubat'ın 19. yıl dönümü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2016 tarihinde saat 17 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 28 Şubat'ın 19. yıl dönümü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı