KOCAELİ HABERLERİ

28 Şubat'ın 19. yıl dönümü

AA / Şahin Oktay
28.02.2016 - 14:11Son Güncelleme :

- AK Parti Kocaeli İl Gençlik Kolları, 28 şubat sürecini protesto etti

AA / Şahin Oktay

Gençlik kolları üyeleri, Yürüyüş Yolunda "İkna odalarından karanfil odalarına" isimli sergi açtı.

Sergide, 28 Şubat sürecinde başörtülü kadınların düzenlediği protesto gösterilerinde çekilmiş fotoğraflar ve gazete manşetleri yer aldı. Partili gençler, vatandaşlara karanfil dağıttı.

AK Parti Kocaeli Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, yaptığı basın açıklamasında, 28 Şubat'ın mütedeyyin camianın hafızasında kapanmaz yaralar açtığını, insanların kendi öz yurtlarında devlet düşmanı muamelesi gördüğü bir dönemin yıl dönümü olduğunu söyledi.

Birçok insanın sadece başörtülü olduğu ya da namaz kıldığı gerekçesiyle irticacı olarak fişlendiğini dile getiren Kahraman, "28 Şubat sürecinde 33 bin 271 öğretmen, kılık, kıyafet ve fişlemeler nedeniyle disiplin soruşturması geçirmiş, 3 bin 527 öğretmenin görevine son verilmiştir. Yine 11 bin 890 öğretmene aynı gerekçelerle disiplin cezası verilmiş, 4 bin 625 Milli Eğitim Bakanlığı çalışanı istihbarat birimleri tarafından sözde irticayla ilişkilendirilerek fişlenmiş, yaklaşık 11 bin öğretmen ise istifa etmek zorunda bırakılmıştır" diye konuştu.

- "İkna odalarını dün gibi hatırlıyoruz"

Kahraman, üniversitelerin girişlerine kurulan ikna odalarının daha dün gibi hatırladıklarını vurgulayarak, "Tek suçları Müslümanca yaşama gayreti olan ve inançları gereği başörtüsü takan ablalarımız, lise ve üniversite önlerinde tartaklanmış, başörtülerini çıkarmaları için ikna odalarına alınmışlardır. İnanç hürriyetine yapılan bu alçakça müdahaleye ise dönemin üniversiteleri, medya güçleri, devlet mekanizmaları alkış tutmaktan ve bu suça ortak olmaktan öte bir harekette bulunmamıştır" ifadelerini kullandı.

Milletin 2002 yılında AK Parti'yi iktidar yaparak "bin yıl sürecek" denilen 28 Şubat post modern darbesi ve darbecilerinin kökünü kazıma görevini verdiğini anlatan Kahraman, "O günlerden bu günlere, çok yol aldık. İkna odalarını karanfil odalarına çevirdik. Halen eski Türkiye özlemi içerisinde olanlara da buradan sesleniyoruz; bir daha bu ülkede ikna odalarının kurulmasına müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Sergi, gün boyunca açık olacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden 28 Şubat'ın 19. yıl dönümü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2016 tarihinde saat 14 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 28 Şubat'ın 19. yıl dönümü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı