BURSA HABERLERİ

28 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü

AA / Fatma Nur Söğütlü
29.02.2016 - 13:33Son Güncelleme :
AA / Fatma Nur Söğütlü

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Dekanlığı ile Tıbbi Genetik Anabilim Dalı, 28 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü kapsamında panel düzenledi.

Rektörlük Salonundaki panele UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay Tıp Fakültesi öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

UÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yakut, nadir hastalıkların toplumda 2 bin de bir görülen fakat bazı toplumlarda ise 8-10'lara kadar çıkabilen bir hastalık grubu olduğunu söyledi.

Yakut, son zamanlarda genetik konusundaki gelişmeler, tanı ve teşhis metotlarının gelişmesiyle bu hastalıkların tedavisi ve önlenmesi konusunda ciddi mesafeler alındığına dikkati çekerek, "Nadir hastalıklar hayatın belli bir aşamasından sonra bulgularına rastlanıyor. Bu hastalıklarda erken tanın çok önemli" diye konuştu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalından Prof. Dr. Gürkan Uncu ise nadir görülen hastalıkların kullanılan birtakım tekniklerle önlenebildiğini belirtti.

Uncu, hastalıkların bir kısmının taşıyıcı nitelikte olduğunu ve başka bir taşıyıcıyla evlenildiği zaman hastalığın ortaya çıktığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden 28 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 13 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 28 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı