ERZURUM HABERLERİ

28 Şubat Darbesinin İzleri Yeni Anayasa İle Silinir!

IHA
28.02.2015 - 14:21Son Güncelleme :

SİVİL BİR ANAYASA YAPILMADAN 28 ŞUBATIN İZLERİNİN TAMAMEN SONA ERMEYECEĞİNİ SÖYLEYEN DES GENEL BAŞKANI GÜRKAN AVCI, 28 ŞUBAT SÜRECİNDE İSTER İSTİFA ETSİN İSTERSE İŞTEN ATILSIN TÜM MEMURLARIN AYRIM GÖZETİLMEKSİZİN HAKLARININ VERİLMESİ VE MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

IHA

Sivil bir anayasa yapılmadan 28 Şubatın izlerinin tamamen sona ermeyeceğini söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, 28 Şubat sürecinde ister istifa etsin isterse işten atılsın tüm memurların ayrım gözetilmeksizin haklarının verilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini söyledi.
Sendika Genel Merkezinde 28 Şubat mağduru bir grup öğretmenin ziyaretinde konuşan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 28 Şubat döneminde işten atılan mağdur öğretmenlerin haklarının iadesi ve öğretmenliğe geri döndürülmeleri yönünde başarılı adımlar atan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya mağdurlar adına teşekkür ettiklerini ve bu durumun diğer bakanlıklar tarafından da sürecin sağlıklı ve hızlı ilerlemesi adına örnek alınmasını istediklerini söyledi.
28 Şubat sürecinde işten atılan memurların mağduriyetlerinin büyük oranda giderildiğini lakin özellikle müstafi sayılan memurların haklarının iadesinde sorunlar yaşandığını kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, 28 Şubat darbesi dâhil olmak üzere bütün antidemokratik müdahalelerin ve darbelerin sorgulanması, eğitimdeki darbe izlerinin silinmesi gerektiğini söyledi.
Sosyal güvenlik primlerini kendileri ödeyenlerin paralarının kendilerine iade edilmesi gerekirken yeni düzenlemede bu hususta eksik bırakıldığını belirten Gürkan Avcı, “Oysaki YAŞ kararıyla atılanlara verilen haklarının aynısının 17 yıldır mağduriyet yaşayan tüm memurlara da verilmesi gerekiyor. Hükümetin şeffaf ve ivedi bir adım atarak memurları yöneticilerinin insafına bırakmaması gerekiyor” dedi.
Eğitimden darbe izlerinin silinmesi yönünde önemli demokratik reformların yapıldığını, darbecilerin isimlerinin okullardan kaldırıldığını fakat yine de atılması gereken adımlar bulunduğunu söyleyen Avcı, “Herkesin, tüm gençlerimizin hangi lise mezunu olursa olsun, hangi kimliklere sahip bulunursa bulunsun herkesin hayallerini gerçekleştirebileceği, hiçbir kısıtlama ve yasak koymadan istedikleri okullarda okumalarını sağlamalıyız. 28 Şubat sürecinde istifa eden yahut istifa etmek zorunda kalan akademisyen ve öğretmenlerin ve memurların tümünün tekrar göreve başlamaları için çağrıda bulunuyoruz. Hakları iade edilmeyen hiçbir mağdur kalmamalıdır. Bu itibarla tüm siyasi partilerimize görev düşmektedir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden 28 Şubat Darbesinin İzleri Yeni Anayasa İle Silinir! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2015 tarihinde saat 14 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 28 Şubat Darbesinin İzleri Yeni Anayasa İle Silinir! haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:17
 • Guneş
  07:02
 • Öğle
  12:12
 • İkindi
  14:45
 • Akşam
  17:02
 • Yatsı
  18:34
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı