Gündem Haberleri

GÜNDEM

  28 milyon maça daldı, mahremiyet güme gitti

  Hürriyet Haber
  10 Temmuz 2012 - 00:43Son Güncelleme : 10 Temmuz 2012 - 11:01

  28 Haziran’da Almanlar, Almanya-İtalya maçına kilitlenmişti. Aynı dakikalarda birkaç milletvekili, devletteki kişisel bilgilerin özel şirketlere aktarılmasına izin veren yasayı kabul etti. Şimdi Almanya, sadece 57 saniyede geçen ve mahremiyete büyük darbe indiren bu teklifle çalkalanıyor.

  Televizyon araştırma şirketlerine göre 28 milyon Alman 28 Haziran akşamı, Almanya-İtalya maçı için televizyon başına oturmuştu. Ancak o saatlerde birkaç milletvekili, nüfus dairelerine verilen bilgilerin paylaşımıyla ilgili bir yasa teklifini kabul etti. Hem de tüm oylama sadece 57 saniye sürdü. Mahremiyete darbe anlamına gelen bu girişim, büyük tepki çekti.

  Hükümet, “Bu tasarı bizim tasarımız değil, değişiklik yapılmış” diyerek kendisini tepkilerden uzak tutmaya çalışırken insan hakları örgütlerinden muhalefete kadar itirazlar giderek büyüyor.

  Yasanın mecliste çok az sayıda milletvekilinin bulunduğu bir sırada “Yangından mal kaçırılırcasına” çıkarıldığını belirten ana muhalefetteki SPD Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, yasanın Federal Eyaletler Meclisi’nde reddedilmesi yönünde çalışmalara başladıklarını söyledi. Opperman, Almanya’da devletin sırtından adres ticareti yapılmasına göz yummayacaklarını kaydetti.

  Federal Bilgi Koruma Yetkilisi Peter Schaar, Deutschlandfunk’a radyosuna yaptığı açıklamada Schaar uygulamayı, “Reklam sektörüne hediye” olarak nitelendirdi. Yasanın tamamen vatandaşların aleyhine olduğunu belirten Schaar, “Bilginin aktarılması konusunda kişinin mutlaka onayının alınması gereken şekilde bir düzenleme yapılması gerekir. Yeni yasada kişinin bilgi aktarımına itiraz hakkı bile yok” diye eleştiri getirdi.

  Şirketlere bilgi serbest

  Federal Parlamento’nun 28 Haziran’da aldığı karara göre nüfus dairelerindeki adresler üçüncü şahıslara verilebilecek. Böylece isteyenler bir vatandaşın nerede, ne zamandan beri, hatta doğum tarihlerini ve kızlık soyadlarını da öğrenebilecekler. Ayrıca reklam sektörü ya da adres verilerini derleyen şirketler bu bilgileri doğrudan devlet dairelerinden edinebilecekler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı