AYDIN HABERLERİ

27 Mayıs Davasında Anayasa Mahkemesi Süreci Devam Ediyor

IHA
26.08.2015 - 09:16Son Güncelleme :

27 MAYIS DAVASINDA ANAYASA MAHKEMESİ SÜRECİ DEVAM EDİYOR

IHA

27 Mayıs Darbesi’nin DP’li milletvekilleri ve ailelerinde yol açtığı mali hak kayıplarının giderilmesi için TBMM aleyhine açılan davada, Anayasa Mahkemesi sürecinin devam ettiği bildirildi.
DP eski GİK üyesi Samet Ocakoğlu, yaptığı açıklamada, “27 Mayıs darbesinin mağduriyetleri ve hak gasplarına karşı, hak sahibi olarak Tarihin Şahitliğinde dava açtım. Davama bakan Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi, yargılama sürecinde ve davama bakmayı ret ettiği kararı ile Hukuk Devleti mağduriyetime neden oldu. Kararı, Yargıtay’da temyiz ettik ve Yargıtay’ın onama kararı üzerine karar düzeltme başvurusu yaptık. Buda red edildi. Gerekçelerimle anayasa mahkemesine başvurdum. Bu Kere de Anayasa Mahkemesi idari yönden davamı red etti. Her fırsatta kamuoyu ile paylaştığım gibi, hakka ve hukuka dair taleplerim ve amaca ulaşma kararlılığım sürecek ve bu dosya vicdanlarda ve yargı huzurunda kapatılmayacaktır. Kamuoyunda 27 Mayıs davası olarak bilinen ve Merhum Başvekil Adnan Menderes’in ve 27 Mayıs Darbesinin muhatabı ve mağduru olmuş bütün 11. Dönem Milletvekillerinin ve ailelerin haklarını doğrudan ilgilendiren davamın bütün aşamalarından kamuoyunu bilgilendirdim. Demokrasiye ve bu hakka aidiyeti olan herkesin öncelikle duasını ve vicdani desteğini temenni ettim” dedi.
TBMM’nin önceki çalışma döneminde 2000 sahife rapor hazırlanarak Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu kurulduğunu anımsatan Ocakoğlu, “Bizler demokrasiye inananlar olarak ve bu öykünün çilesini çekmişler olarak umutlandık ve samimiyetle komisyona her türlü desteği verdik. Bizler öncelikle tarihi ve vicdanları onarmak bu yolla Türkiye’nin geleceğe de ışık tutulacak şekilde hukuki bir düzenleme yapılmasına olanak yaratmak istedik. Maalesef Darbe ve Muhtıraları araştırma komisyonunun ve raporunun 27 Mayıs’a ve mağduriyetlerine karşı somut bir eylemi, sonucu olmadı. Bizler bu davada haklarımızı talep ederken, mağduriyetlerin giderilmesini isterken, aslında ateşin düştüğü yerden ülkeye bir bereket üretilsin istedik ve istiyoruz. 27 Mayıs davamın hukuki sürecinde oluşan hak kayıplarım ve mağduriyetleri dava sebebi olarak Anayasa Mahkemesine yaptığım bireysel başvurum hakkında bu kerede başvurumun süresinde yapılmadığı görüşü ile idari ret kararı verildi. Hukuk bu işleme itiraz hakkı verdiğinden konu idari karara avukatım aracılığı ile itiraz ettim. Anayasa Mahkemesine hukuk düzenimiz kurallarıyla iç hukuk yolları tamamen tüketildikten sonra başvurulabildiği ve Yargıtay merciine yaptığım karar düzeltme başvurumun sonuçlanmasını takiben Anayasa Mahkemesine başvuru hakkımızın oluştuğu kanaatindeyiz. Bu hak aranacak bu dosya kapattırılmayacaktır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden 27 Mayıs Davasında Anayasa Mahkemesi Süreci Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ağustos 2015 tarihinde saat 09 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 27 Mayıs Davasında Anayasa Mahkemesi Süreci Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:06
  • Guneş
   07:46
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:03
  • Yatsı
   19:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı