MUĞLA HABERLERİ

27. Bodrum Cup, Basın Toplantısı İle Başladı

IHA
09 Ekim 2015 - 12:51Son Güncelleme : 09 Ekim 2015 - 12:52

BODRUM CUP BAŞLADI

IHA

Bodrum’da bu yıl 27’ncisi gerçekleşecek olan ahşap yelkenli tekne yarışları “Bodrum-Cup”ın basın toplantısı Trafo Bodrum’da yapıldı.
Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Deniz Ticaret Odası Yürütme Kurulu üyesi Arif Yılmaz, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt, Bodrum Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı, Era Yelken Kulüp Başkanı ve Bodrum Cup’un yaratıcısı Erman Aras ile Bodrum Cup Organizasyon Komisyonu Başkanı Süleyman Uysal, Yarış Komitesi Başkanı Uğur Ayaz ile Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri ve Bodrum Cup’a gönül verenler katıldı.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon 17 yıldır belediye başkanı olarak organizasyona destek verdiğini ifade ederek, "Dile kolay, bu sene yarışların 27. yılı. Bu çok uzun bir süreç. Tabi şimdi bu olaya farklı boyutlardan bakmak lazım, her ne kadar ismi yat yarışı diye geçiyorsa da bu bir festival, Bodrum’un bayramı… Bodrum denizcilerinin, kaptanlarımızın, gemicilerimizin artık teknelerini demirlemeden, karaya çekmeden önceki son festivali diye hep düşünmüşümdür. 17 yıldır kesintisiz belediye başkanlığı yapıyorum. Bu yarışlar benden 10 yıl önde gidiyor. O günden bu güne belediye başkanı olarak her zaman desteğimi vermişimdir, vermeye de devam ediyoruz" dedi.
“ORGANİZASYONU GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLER DEVRALDI”
Gençlerin organizasyonu devralmasının önemine değinen Başkan Kocadon, "Bu sene biraz daha farklı bir boyutta destek veriyoruz, çünkü artık bu yarışları, bizim en büyük inandığımız, güvendiğimiz, geleceğimizin teminatı olan gençler devraldı. Bu gençler bana gelip ‘Başkanım uluslararası arenada daha fazla ismini duyurmak istiyoruz’ dediler. 27 yıldır kesintisiz devam eden böyle bir yarış yok. Dünyada mavi yolculuk denen bu kavram işte bu balıkçı ve süngerci kayıklarından başlayarak bu gün günümüze geldi. Özellikle bu güzel kuğu gibi guletlerimiz gözüyle teknelere forma çeken, keser sallayan ustalarımızın eseridir. Bu, kiminin baba mesleğidir. Bu ustalarımızın yaptığı daha sonra Bodrum’un, ülkemizin yetiştirdiği aydınlık kaptanlarımızla, gemicilerimizle beraber mavi yolculuğa, oradan da Akdeniz’e hatta şu anda Maldiv adalarına kadar uzanan Bodrum ismini taşıyan guletlerimizi görebiliyoruz. Bunlar hep bizim gururumuz, kültürümüzün devam etmesi gereken etkinliklerimiz. Bu güzel etkinlikleri bize kazandıran ve o işin başlangıcını yapan Erman Aras’a ve bunu devralan bu güzel gençlere bir defa daha teşekkür ediyorum. Her ne kadar adı yarış da olsa bu denizcilik festivalinin daha da güzel ve gelişerek, özellikle limanda bağı kalmadan yarışlarına katılan bütün bu güzel ahşap teknelerimizin sahiplerini ve kaptanlarını buraya bir defa daha davet etmek istiyorum. Gönül ister ki bu yarışın başladığı gün Bodrum limanında bağlı bir tane gulet kalmasın, ister yarışarak ister gezerek hepsi denize açılsın. Çünkü bu denizcilerimizin bir bayramı ve özellikle bu sene “Sadun Boro Yılı” olarak düşünüyoruz. Esasında bu yelken yarışları aynı zamanda büyük denizcimiz Sadun Boro gibi birçok yeni Sadun Boro’ların yetişmesi açısından da örnek taşıyor, teşvik oluyor. Onun için bütün bu genç arkadaşlarımızı huzurlarınızda kutluyorum. Bu güzel festivalimizin Bodrumumuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.
“BU ORGANİZASYON DENİZCİLERİN SEZON SONU DÜĞÜNÜ”
Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon organizasyonun her yıl daha da geliştiğini ifade ederek, "Bu organizasyon denizcilerin sezon sonu düğünü. Bunu bir Bodrum düğünü gibi kutlamak lazım, herkesin gelip katılması lazım ki sezonu bir düğün havasıyla bitirelim. Ben 2005 yılında Bodrum Ticaret Odası Başkanı oldum, o günden bugüne elimizden gelen her destek ile Bodrum Cup’a yardımcı oluyoruz. Bizden önceki dönemin başkanı da yardımcı oluyormuş onu da söylemek lazım. Bundan sonra da Bodrum Cup’a elimizden gelen katkıyı sağlamaya devam edeceğiz. Ben bu yarışta tüm Bodrumlu tekne sahiplerini, yelken severleri yarışa davet ediyorum. Herkese başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.
Bodrum deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Arif Yılmaz’da Erman Aras’a teşekkür ederek, "Erman Aras’ın inadı sayesinde yelkenciliğimizi kurtardık. Era Yelken Kulübü’nün gençlerine de bugün bayrağı teslim edebiliyoruz, bu çok gurur verici. İnşallah nice seneler bu yarışın bayrağını taşırız." dedi.
Era Yelken Kulübü Başkanı ve Bodrum Cup Kurucusu Erman Aras organizasyona destek verenlere teşekkür ederek, "Elimiz ayağımız tutuyorken koltuğu güvenebildiğimiz gençlere bırakmak ve onlarla birlikte hala bu heyecanı yaşıyor olabilmek çok hoş. Bu Bodrum Cup’ın bundan sonra bizlerden sonra da nice 27 yılları yaşaması için atılmış güzel bir adımdı. Bodrum Cup’a 27 yıl önce biz çok güzel düşüncelerle başlamıştık ama onları aştı, çok güzel hedeflere doğru gidiyor. Bodrum’la bütünleşmiş Türkiye’nin gururu ama Akdeniz’in de en büyük deniz organizasyonu olma yoluna gidiyoruz. Çıtamızı her sene yükseltmek istiyoruz. Gençlerin sinerjisi ve hele hele özellikle sosyal medyanın da hayatımıza girmesiyle onlar, çok büyük yelken açtılar. Bodrum’u dünya planında sadece Bodrum’u değil tüm bu yöredeki tekne yapımcılarını çok ciddi pazarlara ulaştıracaklar. Bunun bizlere iş olarak dönmesi Bodrum’a katkı vermesi bizleri de çok sevindirecek. Başkanım, Ortakent zamanından beri bize her zaman yardımcı oldu. Özellikle Bodrum Cup’ın bir çıta daha ileri gitmesi için bizimle beraber organizasyonun içinde çalışıyor, kendisine çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal ise konuşmasında şunları söyledi:
"Benim Bodrum Cup’taki beşinci yılım. Bu yüzden çok heyecanlıyım. Başından beri Erman Aras’la hayalimiz olan bu yarışın başlangıcı ve bitişinin Bodrum’un tam kalbinden olmasıydı. Bu sene Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımızın destekleriyle Bodrum Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde Bodrum Cup’a katılan tüm tekneleri orada ağırlıyor olacağız. Dolayısıyla bu yarış Bodrum’un kalbinde başlayıp kalbinde biten bir yarış haline geldi. Bunun için de çok mutluyuz. Ben sözlerimi bitirirken gerçekten Bodrum Cup’ın bir felsefesi olduğunu bu felsefeyi de bozmadan devam ettirerek dünyada Akdeniz çanağında büyük bir festival olduğunu bilmemize rağmen bunu daha da ileriye götürerek Bodrum’un tanıtımına katkı sağlamak istiyoruz. Bu organizasyonda bizlere ana sponsor olarak destek veren Palmarina, TAV Passport, Technogym ve Bodrum Belediyesine ayrıca teşekkür ediyoruz."
Yarış Komitesi Başkanı Uğur Ayaz ise organizasyon ve etaplar ile ilgili bilgiler vererek, "Bodrum Cup’ta bu sene bizleri 5 ayrı coğrafi etapta yapılacak birbirinden heyecanlı yarışlar bekliyor. İlk gün yarış etabımız 17 millik Bodrum-Gümüşlük Sadun Boro etabı, 2. gün yarış etabımız 20 millik Gümüşlük-Leros etabı, 3. gün etabı Leros-Leros Bodrum Etabı. Bu etapta hiç denemediğimiz Türk karasularından uzak gerçekleştireceğimiz 20 millik Leros adası dönüş etabı bizi beklemekte. 4. gün etabımız Leros-Yalıkavak Palmarina etabı. Bu etapla beraber Bodrum Cup karasularımıza dönmüş olacak." şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden 27. Bodrum Cup, Basın Toplantısı İle Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 12 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 27. Bodrum Cup, Basın Toplantısı İle Başladı haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   13:21
  • İkindi
   17:05
  • Akşam
   20:04
  • Yatsı
   21:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı