26 milyon kişi internetten gazete okuyor

ÖZGE BABACAN/BERLİN
03 Haziran 2013 - 12:21Son Güncelleme : 03 Haziran 2013 - 14:09

İnternetten gazete okuyanların sayısı 26 milyonu geçti.

Türkiye ve Almanya’dan çeşitli akademisyen ve gazeteciler Bahçeşehir Üniversitesi- Freie (Özgür) Üniversitesi ortaklığıyla 25 Mayıs’ta gerçekleştirilen kolokyumda yeni medya ve siyasal iletişim konularını masaya yatırdı. İlk kez 2011’de İstanbul’da düzenlenen kolokyumun Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen ikinci ayağında yeni medyanın Türkiye ve Almanya örnekleri üzerinden tartışmalar yürütüldü.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Gürgen ile akademisyenlerin daveti, Freie Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Almanya ve Türkiye'den medya mensupları yer aldı.

SOSYAL MEDYA YÜKSELİŞTE

Toplantıda Almanya ve Türkiye’deki pek çok farklı araştırma örnekleri anlatılırken sosyal medyanın belirleyici rolüne vurgu yapıldı. Sanat ve Medya Yönetimi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Klaus Siebenhaar 2009’da yapılan bir araştırmayı baz alarak Türkiye’de sosyal medya kullanımının ciddi bir yükselişte olduğunu aktardı.

26 MİLYON KİŞİ İNTERNETTEN GAZETE OKUYOR

Toplantıda Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergürel  2012’de yapılan bir araştırma sonuçlarına ilişkin açıklamasında Türkiye’de internetten gazete okuyanların sayısının 26 milyondan fazla olduğunu kaydetti. Ergürel Türkiye’de 36 milyon internet kullanıcısının yüzde 90’ının sosyal medyada varolduğunu belirtti.

‘Siyasal iletişimin dijital dünyaya kaydığı’ yorumları toplantıda ekseriyetle ağır basan fikirlerdendi. Gazeteci ve Bild köşe yazarı Prof. Ernst Elitz dijital dünyada gazeteciliğin ilerlediğini ancak büyük medya markalarının söz konusu platformda öncü olduğuna vurgu yaptı.

Banu Güven ise deneyimlerinden yola çıkarak yaptığı konuşmasında Türkiye medyasında ciddi bir sansürün varlığından bahsederken etik kodlara yer verdi.

ozge.babacan@hurriyet.com.tr

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı