"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

26 milyar doları takmıyor, Abu Dabili genç iPhone’u futbol topu gibi görüyor

AKBANK Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in Akbank Dubai Ltd.’nin açılışı nedeniyle The Address Oteli’nde verdiği yemekte Emaar Türkiye CEO’su Ozan Balaban’la karşılaştık:

- Dubai World’e bağlı Nakheel’in 26 milyar dolarlık borç erteleme adımı sizi nasıl etkiledi?
- İçinde bulunduğumuz otel bizim grubun, yani Emaar’ın. 810 metrelik Burj Dubai’yi bizim grup yapıyor. Hemen karşıdaki Dubai Mall da yine bizim grubun.
- Burj Dubai’de bir aksama var mı?
- Bizde sorun yok. Burj Dubai,
4 Ocak’ta açılacak.
- Dubai Mall’ın büyüklüğü ne kadar?
- 1.2 milyon metrekare. Cuma günleri (tatil) ortalama 500 bin kişi geziyor. Diğer günlerin ortalaması ise 300-350 bin kişi.
- Ya Türkiye’deki işleriniz?
- İstanbul Libadiye’deki projemiz sürüyor. İşi hızlandırmamız bile isteniyor.
- Projede neler var?
- Alışveriş merkezi, otel ve rezidans. Otel, buradaki gibi The Address olacak.
- Yatırım büyüklüğü ne kadar?
- 1.6 milyar dolar.
- Yani, 26 milyar dolarlık borç ertelemesi Dubai’nin genel konumunu pek etkilemeyecek mi?
- Elbette etkilemez. O sadece bir şirketin, Nakheel’in sorunu.
Yemek sonrasında Dubai merkezli Finex’in Yönetim Kurulu Başkanı Bessam Yıldırım’ı aradım:
- Birlikte çok tartışılan Palmiye Adası’nı gezsek, Dubai’nin son durumunu sizden dinlesek.
Bessam Yıldırım, bizi ULG Middle East adlı danışmanlık şirketinin sahibi inşaat mühendisi Uğur Acarbay’ın Palmiye Adası’ndaki evine götürdü.
Acarbay, MNG Grubu’nun Palmiye Adası’ndaki son 110 dolayındaki villa işinde görev almış, ancak projenin iptaliyle kendi işini kurma yoluna gitmiş:
- Son 110 villanın yapımının iptali, Dubai’de gündeme gelen sancının ilk işaretlerinden biriydi. Sonra inşaat şirketlerinden ek indirimler istediler. Bankalardan 26 milyar dolarlık borç erteleme istenmesi, sorunu gün ışığına çıkardı.
- 26 milyar doları 6 ay ertelemek, Dubai’yi çok sıkıntıya sokar mı?
- Dubai bence yeniden toparlanma dönemine girdi bile.
Akşam da Türkiye’nin Abu Dabi Büyükelçisi Vural Altay’ın izlenimini sordum. 6-7 haftadır bu görevde olan Altay, bir gözlemini aktarmakla yetindi:
- Geçen gün Abu Dabi’de büyük bir alışveriş merkezinin önünde 5-6 Abu Dabili genç aralarında sohbet ediyordu. Birden ellerindeki iPhone’ları yere atıp, başladılar futbol topu niyetine oynamaya...
Abu Dabi Investment Authority’nin yönettiği fonun büyüklüğü 850 milyar dolara ulaşıyor...
Petrol içinde yüzen Abu Dabi’nin zamanla “Dubai’nin patronu” olabileceği konuşuluyor...
iPhone’la futbol topu gibi oynayan gençler, Abu Dabi’deki rahatlığın küçük örneğini oluşturuyor.

Palmiye Adası’nda İran ve Rus hâkimiyeti var

FINEX Yönetim Kurulu Başkanı Bessam Yıldırım ve ULG Middle East’in sahibi Uğur Acarbay, Dubai’deki ünlü Palmiye Adası’nın sakinlerinin dağılımına dikkat çekti:
- Buradaki villaların yüzde 40’ı İranlı zenginlerin. Dünyanın başka noktalarına çıkmaları ambargo yüzünden pek mümkün olamadığı için, Dubai’yi seçmişler. Villa sahipliğinde İranlıları Ruslar izliyor.
- Standart bir villanın fiyatı ne kadar?
- Başlangıçta 500 bin dolardı. Sonra 2-3 milyon dolara yükseldi. En tepe noktası 5-6 milyon dolar oldu.
- Ya şimdi?
- Şimdi yeniden 2-3 milyon dolar düzeyine inmiş durumda.
- Kiralar nasıl?
Uğur Acarbay, bahçesinde oturduğumuz evini gösterdi:
- Bu, Palmiye Adası’nın en mütevazı villalarından biri. Yılık kirası 100 bin dolar.
ABD’de patlayan krizin 2008 Eylül’ünde global krize dönüşmesinin ardından Palmiye Adası’ndaki bazı Ruslar, hızla konutlarını satıp çıkma çabasına girişmişler. Ancak, İranlılar aynı şeyi yapmamış...
“Yavaş yavaş sulara gömülecek” dedikoduları kulaktan kulağa yayılıp, tartışmalara yol açsa da, Palmiye’de en çok dikkatimi çeken şey, İranlıların hâkimiyeti oldu...

Murat Ülker TÜSİAD yönetimine girer mi

DUABİ’deki Buda Bar’da Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dençer’in ev sahipliğinde yemekteyiz.
Benim bulunduğum masada Suzan Sabancı Dinçer’in yanı sıra Türkiye’nin Abu Dabi Büyükelçisi Vural Altay, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kibar, Maya Holding yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özsüer, Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, Akbank Yönetim Kurulu üyesi Hayri Çulhacı, Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, Borusan Holding CEO’su Agah Uğur ve Akkök Holding CEO’su Mehmet Ali Berkman var.
Dördüncü, Berkman ve Uğur arasındaki sohbet bir ara Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’ndeki (TÜSİAD) Arzuhan Doğan Yalçındağ sonrası başkan arayışına kaydı.
Mehmet Ali Berkman: Ben bu dönemde eski başkanlarımız Bülent Eczacıbaşı, Erkut Yücaoğlu ve Muharrem Kayhan’ın düşünülmesi gerektiğini ankete yazdım. Ayrıca yönetime Murat Ülker’in de girmesi, Rona Yırcalı’dan da yararlanılması yönünde görüş belirttim.
Agah Uğur: Aslında eski başkanlar konusunu birçok arkadaş gündeme getiriyor.
Mehmet Ali Berkman: Belki aralarından istekli olanları vardır ama başkanlık için ille de mevcut yönetim kurulundan bir aday konusunda da belki fazla ısrar etmemek gerek.
Araya girdim:
- Rona Yırcalı için başkan adaylığı gündeme gelebilir mi?
Mehmet Ali Berkman: Neden olmasın...
- Ümit Boyner’in de adı son dönemlerde öne çıkıyor ama geçiş dönemi gibi bakılıp, bir profesyonel yöneticinin başkanlığı gündeme gelir mi?
Berkman, Uğur ve Dördüncü aynı yanıtta buluştu:
- TÜSİAD’ın başkanı mutlaka patron olmalı...
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’un, “TÜSİAD’a başkan bulmakta zorlanıyoruz” sözüne, şu andaki arayışlar göz önüne alınırsa, Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın üç yıldır ne kadar zor bir yük taşıdığı çok daha iyi ortaya çıkıyor...

Seyyar Türk hamamı yaptı 80 bin Euro’ya satıyor

BESSAM Yıldırım’ı 7-8 yıl kadar önce Abu Dabi’ye Ayaydın Group’un İpekyol Mağazası’nın açılışı için gittiğimde tanıdım. O dönemde Abu Dabi’de reklamcılık ve danışmanlık işleri yapıyordu.
Yıldırım, bir süre sonra Abu Dabi’den Dubai’ye geçip yerleşmiş, kendine yeni iş olarak da otel ve rezidansların spa’larına altyapı malzemeleri geliştiren, cihaz pazarlayan alanı seçmiş.
Yıldırım, bize hızla show-room turu yaptırırken, mimar eşinin bir tasarımını gösterdi:
- Bunun adı “seyyar Türk hamamı”. Eşim çizdi, ürettirdik. Şimdi burada 80 bin Euro’ya pazarlıyoruz.
- Yıllık cironuzun büyüklüğü nedir?
- 5-6 milyon Euro’yu buluyor.
Yıldırım, Türkiye’de İnanır Grubu’yla bağlantılı çalışıyor. Pazarladığı ürünlerden bazılarını İnanır Grubu’na ürettiriyor.
Dubai’deki büyük projelerin bazılarında duraksamalar olsa da, canlılığın sürdüğünü düşünüyor...

X