26 işadamı ve THY ortak oldu KTHY’nin yerine KKHY kuruldu

Hürriyet Haber
19.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’nın (KKHY) Türkiye’de kayıtlı bir havacılık şirketi olacağını; çalıştırılacak, kiralanacak uçaklar ve uçuş noktalarıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını söyledi.

KTHY’nin yerine kurulan KKHY’nin ortaklık sözleşmesinin imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Saner, şirketin yüzde 60’ının özel sektör, yüzde 30’unun  KKTC devleti yüzde 10’unun Türk Hava Yolları (THY) ortaklığıyla oluşturulduğunu  belirtti.
Mart sonunda havada
Üçü Türkiye’de yaşayan Kıbrıslı Türk olmak üzere 26 iş adamının hissedar olduğunu ifade eden Saner, KKTC devleti ve THY’nin, yüzde 40 hisse karşılığını şirketin kurulduğu gün yatıracağını kaydetti. Saner, Türkiye’de kayıtlı bir havacılık şirketi kurulması için çalışma  başlatılacağını belirterek, çalıştırılacak uçak tipleri, kiralanacak uçaklar ve uçuş noktalarıyla ilgili çalışmaların bakanlığınca tamamlandığını, yasal prosedürün kaldığını bildirdi. Saner, Türkiye’nin katkılarıyla en kısa sürede kurulacak anonim şirketin, Mart sonunda göklerde olabileceğini düşündüğünü söyledi.Güvenli uçuş sertifikasının alınmasının önemli olduğunu, THY gibi dünya devi bir ortakla hareket ettikleri için bu işlemlerin kolay olacağını belirten Saner, tüm garantilerin THY tarafından verileceğini bildirdi. Eski Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) çalışanlarının yeni şirkette istihdamı konusundaki soruya karşılık Saner, yeni şirketin personelinin gerekli donanım, tecrübe ve bilgiye sahip olması gerektiğini, THY ile dünya havacılık  kuralları gereği uygulanması gereken prosedür neyse uygulanacağını, uygun olan  personelle yola devam edileceğini, bunun dışındaki çalışanlara da kapılarının kapanmayacağını söyledi. Yeni şirketin uçuş kodunun ne olacağına Türk Sivil Havacılığının karar vereceğini kaydeden Saner, şirketin sermayesinin 20 milyon TL olduğunu bildirdi.

THY, ‘2010 pazar lideri’ seçildi

HAVACILIK sektörünün önemli uluslararası yayınlarından Air Transport World (ATW), Türk Hava Yollarını (THY) 2010 yılının  “Pazar Liderliği” ödülüne layık gördüğünü duyurdu. ATW’nin “Pazar Liderliği” ödülü, 8 Şubat 2010’da Washington DC’de gerçekleştirilecek törenle THY Genel Müdürü Temel Kotil tarafından teslim  alınacak.  ATW dergisi editörü Perry Flint, “Pazar Liderliği” ödülü için THY’yi, zorlu geçen bir dönemde, THY’nin sürdürülebilir hızlı büyüme  ve karlılığı aynı anda başararak, rekabet üstünlüğü elde etmesi gerekçeleriyle  seçtiklerini belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı