ANTALYA HABERLERİ

26. Anfaş Hotel Equipment Fuarı açıldı

AA / Güç Gönel
21.01.2015 - 14:32Son Güncelleme :

- Konaklama ve ağırlama ekipmanları sektörünün önde gelen isimlerinin buluştuğu 26. Anfaş Hotel Equipment Fuarı, kapılarını açtı

AA / Güç Gönel

ANTALYA (AA) - 26. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı (Anfaş Hotel Equipment) Anfaş Expo Center'da açıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, açılışta yaptığı konuşmada, Antalya'nın özellikle turizm yatırımlarında çok önemli bir merkez olduğunu kaydetti.

Hükümetin son 12 yılda yürüttüğü başarılı ekonomi politikaları, güven ve istikrar ortamının meyvelerinin alınmaya başladığına değinen Metin, "Bu başarılı grafik sayesinde G20 Zirvesi'ne Türkiye evsahipliği yapacak. Bu rastgele verilmiş birşey de değil. Türkiye, G20 ülkelerinin oybirliğiyle seçildi. Bu zirveye Antalya evsahipliği yapacak" dedi.

- "Turizmden sağlanan gelir, kemiksiz gelir"

Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya'da gelişmiş bir otelcilik sektörü olduğuna işaret etti. Türker, otelciliğin başka kişi ve işletmeleri de etkilediğini, onlara ekonomik kazanç sağladığını vurguladı.

Türkiye'ye gelen turistlerin üçte birinin Antalya'yı ziyaret ettiğine değinen Türker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2014 yılı rakamlarına baktığımızda 12,5 milyon civarında yabancı misafirin Antalya'yı tercih ettiğini görüyoruz. Geceleme sayısı bakımından Antalya, Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin üçte ikisini ağırladığı için, 35 milyar dolarlık turizm gelirinin yarısını belki Antalya tek başına üretiyor. Turizmden sağlanan gelir, tabirimi hoş görün, kemiksiz bir gelirdir. İthalata dayanmayan, ağırlıklı olarak hizmet sektörüne dayalı, iç piyasaya yönelik olan, buradan elde edilen bir gelirdir. Türkiye'nin ekonomisinde ciddi bir sorun teşkil eden cari açığın kapatılmasına da turizm gelirlerinin doğrudan katkısı vardır."

Vali Türker, fuarcılık faaliyetleri bakımından da yılın yaklaşık yarısında Anfaş'ta fuar bulunduğunu anlattı. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen kuruluş ve yetkililerin bu fuarlarda buluştuğunu kaydeden Türker, bu fuarların aynı zamanda kente dinamizm kattığına değindi.

Antalya'nın sahip olduğu konaklama, ulaşım ve altyapısıyla fuarcılık faaliyetlerine çok uygun olduğuna işaret eden Türker, gelen fuarların geri çevrilmemesi için Anfaş yetkililerine mevcut alanı genişletmeleri çağrısında bulundu.

- Fuara rekor katılım

Anfaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık da fuarın 26. yılında metrekare olarak yüzde 26 büyüme sağlandığını kaydetti. Fuara 400'ün üzerinde firmadan 3 bin 500 katılım olduğunu belirten Çalık, bu yıl rekor katılım sağlandığının altını çizdi.

Çalık, fuarı 35 binin üzerinde profesyonelin ziyaret etmesinin beklendiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Profesyonel ziyaretçi katılımının bu denli yüksek olduğu Anfaş Hotel Equipment Fuarı'nda otellerin üst düzey yöneticilerine yönelik özel VIP görüşmeler gerçekleştirilecek. Fuarı ziyaret eden özellikle zincir otel üst düzey yöneticileri, fuar katılımcıları arasından ihtiyaçları doğrultusunda seçtikleri firmalarla kendileri için ayrılmış konforlu özel bir alanda VIP ikili iş görüşmesi gerçekleştirecekler. Bu görüşmelerle fuarın sağlayacağı ticari bağlantıların daha da yoğunlaşarak pekişmesi hedeflenmektedir."

Kurdele kesiminin ardından Fatih Metin ve diğer protokol görevlileri, fuarı gezdi. Metin, fuar kapsamında düzenlenen Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışması alanını da ziyaret ederek, yarışmacılarla sohbet etti.

26. Anfaş Hotel Equipment Fuarı, 24 Ocak'ta sona erecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 26. Anfaş Hotel Equipment Fuarı açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 14 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 26. Anfaş Hotel Equipment Fuarı açıldı haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:54
  • Guneş
   07:33
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:36
  • Akşam
   17:54
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı