259 şube kapatılacak, 680 kişi işsiz kalacak

Reuters
01.12.2017 - 13:29 | Son Güncelleme:

Royal Bank of Scotland, (RBS), giderleri kısmak amacıyla müşterilerini online ve mobil telefon üzerinden işleme yönlendirirken, 259 şubesini kapatarak 680 çalışanı işten çıkaracağını açıkladı.

RBS şube bankacılığı müdürü Jane Howard, müşterilerinin binalarda hizmet veren şubeler yerine, giderek daha fazla mobil ve online sistemlerden yararlandıklarını ve RBS’nin de buna yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

RBS çalışanlarını temsil eden United sendikası ise “Bu açıklamayla bu ülkede bankacılığın çehresi temelli olarak değişecek, binden fazla çalışan işini kaybedecek ve yüzlerce ana caddede banka kurumu kalmayacak” dedi.
Son açıklanan şube kapatmalarıyla RBS ve bağlı Natwest bankalarının İngiltere, Galler ve İskoçya’da sadece 744 şubesi kalacak.

DEVLET KURTARMIŞTI
RBS, 2008 yılındaki finansal kriz sırasında hükümetin 45.5 milyar sterlinlik kurtarma operasyonuyla ayakta kalmıştı. Bankanın halen yüzde 71 hissesi devletin elinde.
Merkezi Edinburgh’da olan banka Mart ayında da 180 şubesini kapatacağını açıklamıştı. Lloyds Banking Group da Çarşamba günü 49 şubesini kapatacağını duyurdu. Reuters Ağustos ayında verdiği haberde İngiliz bankalarının bu yıl kapatacağı toplam şube sayısının 762 olacağını bildirmişti.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı