Gündem Haberleri

  250 milyar Euro’ya adres arıyoruz, bize yol gösterin

  Sadi ÖZDEMİR
  08.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da düzenlenen Dünya Odalar Federasyonu Kongresi için 118 ülkeden gelen işadamlarının kafasındaki Türkiye imajı pozitife döndü.

  Norveç Odalar Birliği Başkanı Jostein Soland, "Türkiye’yi hiç tanımıyormuşuz, emeklilik fonlarımızdaki 250 milyar Euro’luk kaynak, yatırım için adres arıyor. Ülkemize gelin ve kendinizi anlatın" dedi.

  TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde İstanbul’da 5’incisi düzenlenen Dünya Odalar Federasyonu Kongresi 118 ülkeden ticaret ve sanayi odalarının temsilcileri buluşturdu. Yerli ve bayancı toplam 1749 kişinin katıldığı Kongre’deki etkinliklerle Türkiye’nin katılımcılar nezdindeki imajı büyük ölçüde pozitife döndürüldü. İlk gün Rahmi Koç Müzesi’nde Türk sanayisinin evrimini gören konuklar, ikinci gün Çırağan’da düzenlenen Türk gecesinde tarih ve kültür şoku yaşadı. Son gün akşamı gerçekleşen lirik tarih gösterisi ise özellikle Avrupa’dan gelen Oda başkanlarının Türkiye’ye bakışını etkiledi. Türklerle misafirler arasında 1000’den fazla özel görüşme gerçekleşti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da 30 görüşme yaptı. Hisarcıklıoğlu Norveç Odalar Birliği Başkanı Jostein Soland’la görüşmesini şöyle anlattı: "Sayın Soland, Türkiye’nin özellikle ekonomik potansiyellerini dinledikten sonra bana ’Türkiye’yi hiç tanımıyormuşuz, bizim emeklilik fonlarımızdaki 250 milyar Euro’luk kaynak, yatırım için iyi adresler arıyor. En kısa zamanda ülkemize gelin ve kendinizi anlatın ki yatırım yapabilelim’ dedi. Ayrıca Norveç’e işçi almak istediklerini ve bu konuda da ilgili ve yetkili kurumlarla kendilerini buluşturmamı istedi."

  KANADA İŞÇİ İSTİYOR: TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Kanada’lı misafirler de bizzat benimle görüşerek, Kanada’ya vasıflı-vasıfsız çok sayıda işçi almak istdekilerini söylediler. Ben rakam sordum ama rakam bile söylemediler. Sadece ’ne kadar olursa alırız’ dediler. Bu telep beni de şaşırttı" dedi. Hisarcıklıoğlu, Türk tarafı olarak kendilerinin Kongre’de Türkiye’nin genel tanıtımı dışında, ekonomik performansı ve fırsatları anlattıklarını ayrıca, Türkiye AB ilişkileri için destek istediklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Terör, Ermeni meselesi gibi siyasi konuları da konuştuk. Ayrıca İzmir için Expo 2015 ve Antalya için Akdeniz Oyunları ve Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’ne adaylığı gibi projeler için de destek istedik" diye konuştu..

  HİNDİSTAN VE G. AFRİKA ŞAŞIRDI: Kongre sırasında Türkiye’yi yakından tanıyan konukların yanısıra, Türkiye’nin ne olduğunu yeni anlayan konukların da çok olduğunu söyleyen TOBB Başkanı şöyle devam etti: "Mesela Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Soraj Kumar Poddar, ülkesinin yılda 20 milyar dolarlık dış yatırım yaptığını ama Türkiye’yi hiç gündemlerine almadıklarını söyledi. Bunun üzerine hemen bir forum kararı aldık. Ayrıca Hindistan’da altyapı yatırımları da çok büyük bütçelerle devam ediyormuş ve müteahhitlerimizi davet ettiler. Benzer konuşmaları Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Buhle Mthetwa’la da yaptık. Onlar da ’biz Türkiye ile neden iş yapmıyoruz’ dediler."

  İran, Türk işadamlarını özelleştirme için çağırdı

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İran Ticaret, Sanayiler ve Madenler Odası Başkanı Muhammad Nahavandian ile de özel görüşme yaptığını belirterek, "İran’da daha önce Turkcell ve TAV’ın yaşadığı sıkıntılar ülkede çok tartışılmış ve bir daha böyle olaylara yol açmamak için Anayasa değişikliği yapmışlar. Nahavandian, artık İran’da yatırım yapacak yabancı sermayenin güvencede olduğunu söyledi ve yakında özelleştirmelerin başlayacağı, Türklerin bu sürece katılmasını beklediklerini söyledi" dedi.

  Artık Türkiye hakkında  kimse bir şey söylemesin

  PARİS Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’ndan Gilles Dabezies’in, söylediklerinin, Kongre’nin etkisi için çok iyi kanıt olduğunu söyleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Dabezies, ’İlk gün biraz etkilendim, Çırağan’da biraz daha etkilendim ama bu lirik tarih olayı Türkiye’yle ilgili düşüncelerimi tamamladı. Artık kimse Türkiye hakkında birşey söylemesin’ dedi. Kendisi Pierre Simon’un Paris yönetiminde" dedi.

  Dimitri’yle dostluk AB sürecini etkiliyor

  AVRUPA Ekonomik ve Sosyal Komite Başkanı Dimitris Dimitriadis ile uzun süreden beri iyi dost olduklarını ve onun da Kongre’ye geldiğini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Kendisi Yunanlı. O nedenle dostluğun nelere yol açabileceğine iyi bir örnek. Kongre’ye gelirken Yunanistan Başbakanı ile görüşmüş ve bizim Başbakanımıza mesaj getirdi. Söylediğine göre Yunanistan yakın zamanda Türkiye’nin AB tam üyelik sürecinin hızlandırılmasını isteyecek ve bu konuda çağrı yapacakmış" diye konuştu.

  Çin için İpek Yolu’nu  canlandırma projesi

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD’li konukların Çin, ABD’lilerin tarihi ipek yolunu canladırma projesini gündeme getirdiklerini ve bu konuda Türkiye’nin çıkarına işbirliği yapacaklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Çin’in kendi limanlarından ürün çıkışı sıkışmış durumda. Bu nedenle de Avrupa’ya ve Akdeniz’e kara ve demiryoluyla mal indirmek ve tarihi ipek yolunu canlandırmak istiyorlar2 dedi.

  Benim oyumla 2009’daki  kongre Malezya’ya gitti

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2009’da 6’ıncı Dünya Odalar Federasyonu Kongresi’nin Kuala Lumpur’da yapılacağını belirterek, "Bu konuda da etkili olduk. Ben oyumuzu geciktirmiştim. Avusturya ile Malezya başabaş kalmışlar. Bu durumda bizim oyumuz kazananı tayin edecekti. Ben de oyumu Malezya lehine kullandım" dedi.

  TOBB Başkanı’ndan kim ne istedi

  Adnan Kassar, en büyük 100 Arap CEO’sunu Türklerle buluşturmak istedi. Kendisi de Türkiye’de banka kurmak ya da satın almak istedi.

  2011 Kongre’sine aday olan Los Angeles TOBB’dan adaylık dosyası hazırlama ve kampanya konusunda know how talep etti.

  İsrail, Türkiye’nin Oda modelini ve TOBB’un örgütsel yapısını israil’de de uygulamak istedi. Türkiye’nin bu örgütlerle uluslararası etkinliğinin artığını saptamışlar.

  İngilizler, Kongre’den sonra önümüzdeki dönemde Türkiye ile ticaret geliştirmek için çok daha fazla adım atacaklarını söylediler, işbirliği istediler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı