Gündem Haberleri

  25 yılın en iyileri bu sergide

  DHA
  28.10.2008 - 23:03 | Son Güncelleme:

  25 yıldır karikatür alanında gelenekselleşen, otoritelerce dünyanın en iyi karikatür yarışması olarak kabul edilen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın ödüllü karikatürleri sergide toplandı.

   Teşvikiye Işık Galeri'de açılan sergide 2008 de dahil olmak üzere 25 yılın ödüllü karikatürleri sergilenmeye başlandı. "Nişantaşı'nda sanatseverlerin ayağına geldik" diyen Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, serginin önemine değindi. Fetvacı, " 25 yılın bütün ödüllü karikatürleri burada sergileniyor. Bunlar dünyayı da dolaştı.Geçen sene Amerika'daydılar. Şimdi de buradalar. Bütün dünya olayları burada izlenebilecek. Son 25 yılda dünyada ne olduysa onu sanatçıların gözünden esprili ve en özet bir şekilde görecekler. Burada bütün ülkeler temsil ediliyor. Bu yarışmaya 127 ülkeden, 5 bin 800 aşan sanatçı katıldı" dedi.

  ESERLER DİJİTAL ORTAMDA

  Birkaç yıllık çalışma sonunda bugüne kadar yarışmaya yollanan 50 bin eseri dijital ortama geçirerek, arşivlerini topluma açtıklarının belirten Fetvacı, "Aydın Doğan Vakfı web sitesine girildiğinde orda karikatür müzesi yazıyor. Karikatür müzesini tıkladığınızda 50 bin eser elinizin altında olacak. Bu dijital gelişme yılların sonunda olan bir şey. Biz kalitemizi korumaya özen gösteriyoruz ve bütün dünyadaki sanatçılar ile işbirliğimizi yakın tutmaya özen gösteriyoruz" diye konuştu.

  Dünyanın dört bir yanından karikatüristin eserinin bulunduğu sergi, 15 Kasım 2008 tarihine kadar sanatseverleri bekliyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı