« Hürriyet.com.tr
MENÜ

25 yaşında emeklilik

Spor Toto 3. Lig oyuncularının tepkisini çeken yaş sınırlaması yeni sezon statüsündeki yerini aldı, birçok futbolcu sosyal medyayı ayağa kaldırdı.

Alican YAYCILI
SON GÜNCELLEME

Türkiye Futbol Federas-yonu’nun önceki gün resmi sitesinden yaptığı açıklama yine 3. Lig futbolcularının tepkisine neden oldu. Yapılan açıklamada, 3. Lig takımlarının, 1989 ve daha sonra doğmuş olan futbolcular ile sözleşme imzalayabilmelerine ve maçlarda oynatabilmelerine, 1984 (Dahil) ile 1988 (Dahil) arasında doğmuş en fazla 6 isim ile sözleşme imzalayabilmelerine bu 6 ismin de aynı anda en fazla 4’ünü oynatılabilmesine karar verildi.

YILLARDIR AYNI SIKINTI

Yıllardır uygulanan yaş sınırlamasının değişmemesi nedeniyle ortaya yine aynı sonuç çıkıyor; 3. Lig’de olup bir üst lige transfer olamayan ve 25 yaşına gelen oyuncular, futbolu bırakmak zorunda kalıyor. Şimdi gelelim Süper Lig’e... Yabancı statüsünde sınırlamaya gidildi, 6+0+4 kuralı onaylandı... Ligimizde, 25 yaşından büyük, milyon Euro’lar verilen onlarca yabancı futbolcu var.

SÜPER LİG’DE NEDEN FARKLI?  

Üç büyüklerden örnek verilirse şu isimler öne çıkıyor:
Didier Drogba (35 yaşında) - Galatasaray, yıllık 4 milyon Euro peşin, 15 bin Euro da maç başı.
Hugo Almeida (29 yaşında) - Beşiktaş, yıllık 2.5 milyon Euro peşin.
Pierre Webo (32 yaşında) - F.Bahçe, yıllık 1 milyon 250 bin Euro peşin, 15 bin Euro da maç başı.

İMZA KAMPANYASI BAŞLADI

Süper Lig’de bu kadar fazla para alan yaşı büyük oyuncular olmasına rağmen, 3. Lig’deki yaş sınırlaması bu ligde oynayan futbolcuları çılgına çevirdi... Sosyal medyada #futbolcuyaşsınırıkalksın konu başlığı altında TFF’ye tepki yağıyor.. Bazı 3. Lig futbolcuları da, yaşananlar sonrasında “3. Lig Ve Bal’da Futbolculara Uygulanan Yaş Sınırı Kalksın” konu başlığı ile imza kampanyası başlattı.

Sosyal medyada yoğun tepki

@acansunyasemen: Yabancı sınırsızlığı için yırtınan sevgili büyükler Türkiye’de 25-30 yaş arası bir çok futbolcunun kontenjan yüzünden oynayama-dığını biliyor mu?

@OmrClk7: 35 yaşında yabancı transfer yap kendi futbolcun 25 yaşında futbolu bıraksın? Yazıklar olsun.. #futbolcuyaşsınırıkalksın

@aydasgokhan99: Kendi ülkemizde lejyoner olduk sayenizde #futbolcuyassınırıkalksın

@dariusvassell93: 3. Ligde uygulanan yaş sınırlandırılması gelecek yılda devam edecekmiş. Yazıktır, günahtır. #futbolcuyaşsınırıkalksın


Bunları da Beğenebilirsiniz