25 milyar doları kaçırmayın

Hürriyet Haber
25.05.2010 - 17:08 | Son Güncelleme:

Kazakistan’da iki gün süren Türk-Kazak İş Formu’nda iki ülke firmaları arasında 1.400 iş görüşmesi yapıldı. Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev, iş formunda 400 milyon dolarlık bağlantının yapıldığını hatırlattı ve “2020 yenileşme programı kapsamında 25 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Fırsatı kaçırmayın” dedi.

Türkiye İhracat Meclisi (TİM) ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) organizasyonunda Astana’da Kazak-Türk İş Forumu gerçekleştirildi. İş formuna Türkiye’den 150 kişilik işadamı heyeti katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev himayelerinde gerçekleştirilen forumda Türk firmaları 350’ye yakın Kazak şirketleri ile 1.400 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. İki gün süren forumun kapanışında konuşan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayen, Türk işadamlarını yatırıma çağırdı. İki gün boyunca yapılan görüşmeler sonucunda 400 milyon dolarlık iş anlaşmasının imzalandığını söyleyen Nazarbayen, Türk işadamlarını öncelikle kimya, petro kimya, tarım ekipmanları, enerji, ulaşım ve lojistik alanlarına yatırım yapmasını istedi.

FIRSATI KAÇIRMAYIN

Nazarbayev, “Kazakisan’da inşaat alanlarında büyük yatırımlar yaptınız. Şimdi de üretime yönelik yatırımlarınızı bekliyoruz. Bu yıl içinde 144 işletme faaliyete geçecek ve 5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. 2020 Yenileşme Programı çerçevesinde 25 milyar dolarlık yeni işletme açılacak. Bu fırsatı kaçırmayın. Orta Asya’ya yapılan 108 milyar dolarlık yatırımın yüzde 80’ı Kazakistan’a yapıldı. Alt yapıyı düzelttik ve yatırımcıya güven verdik” dedi.

KUÇAKLAŞMAK YERİNE İŞ YAPALIM

Rusya ile Beyaz Rusya arasında gerçekleştirilen Gümrük Birliği’ne de atıfta bulunan NazarbayeV, Kazakistan’da yapılacak yatırımların 170 milyonluk pazara da ulaşacağını kaydetti. Yaşanan krizi rağmen bugüne kadar tek bir uluslar arası kredi almadıklarının altını çizen Nazarbayev, şöyle devam etti: “2007’de doğal kaynaklardan yaratılan milli fondan kriz döneminde 10 milyar dolar harcadık Şu anda 55 milyar dolar fonda var. Petrol, altın rezervi ve maden kaynaklarımı fazla. Alternatif alanlarda yatırım yapılmasını istiyoruz. Sağlık, altyapı ve eğitim konularına ağırlık veriyoruz. Türk akrabalarımızla iş yapalım. İyi dostluğumuz var. Tarih, dini ve eğitimimiz ortak. Hep kucaklaşmak yerine gelin gerçek işler yapalım. Her projeyi inceleyeceğim, sizin başarıya ulaşmanızı sağlayacağım.”

YENİ ÖRNEKLER GÖSTERİN

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de işadamlarının karşılaştığı tüm sorunları Nazarbayev’e ilettiğini ve çözülmesi konusunda adımlar atılacağın söyledi. Türk yatırımlarını çekmek için düşünülen organize sanayi bölgesi projesinin Çimkent’te kurulacağını belirten Gül, “Burada yer almanızı istiyorum. Madencilikten enerjiye kadar bir çok alan var. Müteahhitlikte güzel örnekler verdiniz. Yeni örnekler vereceksiniz. Lojistik, kara hava, demiryolları seferleri artırılacak. Özellikle demir yolu yatırımlarına ağırlık verilecek. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu süratli bir şekilde ilerliyor” diye konuştu

EXİMBANK’TAN KREDİ PROTOKOLÜ  

Kazakistan’daki Türk yatırım sayısının artmasını isteyen Gül, özellikle tarım, maden alanında büyük potansiyel bulunduğunu bildirdi. Bu yatırımlara Eximbank’ın destek vermesi için protokol de imzalandığını belirten Gül, Kazak işadamlarına da seslenerek Türkiye’de yatırım yapmalarını istedi. Gül, “Türkiye güvenli bir ülke. Herkes ofisini İstanbul’da açıyor” şeklinde konuştu. Türkiye’deki OSB’lerin en büyük başarı alanlarından biri olduğunu ifade eden Gül, geçen yıl Nazarbayev’in Ankara’daki OSB’leri ziyaret ettiğini hatırlattı. Gül, OSB’lerin üretimin devletten insanlara geçmesinin en iyi yolu olduğunu savunarak, “Bu OSB’lerde 3 kişi ile kurulan şirketler 3 bin çalışana ulaştı. Bu başarılı örnekleri buralara taşıyalım. Gelişmeyi sanayiyi tabana yaymak lazım” dedi.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı