Gündem Haberleri

  25 haftalık ikizlerden erkek olanı öldü

  A.A
  07.01.2011 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde 6 aylık dünyaya gelen ikiz bebeklerden daha sağlıklı olduğu için ambulans helikopterle Aydın'a sevk edilen bebeğin tedavisi sürüyor. Solunumu ve genel sağlık durumu kötü olduğu için Marmaris'te kalan bebek ise doktorların tüm çabasına rağmen yaşamını yitirdi.

  MARMARİS DEVLET HASTANESİ'NDE DOĞA KANUNU

  Marmaris'in Gökçe köyünde yaşayan Ertan-Gülizar Gümüş çiftinin Marmaris Devlet Hastanesi'nde sabaha karşı biri erkek diğeri kız ikiz bebekleri dünyaya geldi. Doktorların, akciğer fonksiyonları, solunumu ve genel sağlık durumu iyi ve yaşama ihtimali kardeşine göre yüksek olan kız bebek, kuvözüyle Sağlık Bakanlığı'na bağlı 112 Acil Servis helikopteriyle dün öğle saatlerinde Aydın'daki tam donanımlı Adnan Menderes Üniversite Hastanesine nakledildi.

  500 gram olarak doğduğu öğrenilen bebeğin tedavisi sürüyor. Hastane yetkilileri, bebeğin hayati tehlikesi sürdüğü için 24 saat süreyle gözetim altında tutulacağını bildirdi.

  Doktorların çabası yetmedi

  Marmaris Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Tolga Çakmak, 6 aylık dünyaya gelen ikiz bebeklerin yaşatılması için bebeklerin doktoru ile hastane çalışanlarının verdiği çabayı anlatarak, “Marmaris'te kalan 600 gram ağırlığındaki bebek, doktorumuzun tüm çabasına rağmen yaşamını yitirdi. İkiz bebeklerden hastanemizde kalan ve yaşamını yitiren erkek bebek, doğduğunda nefes alamıyordu ve solunum desteğine bağlıydı. O bebeğin ambulans veya hava ambulansına konulması, tıbben mümkün değildi. Bebek, sağlık durumu çok kötü ve morarmış olarak dünyaya geldi” dedi.

  Erken doğan bebeklerin doktoru Turan Seroğlu'nun bebekleri yaşatmak için doğum anından itibaren inanılmaz bir çaba gösterdiğine işaret eden Çakmak, “Hastanemiz çalışanları hastanede kalan bebeği yaşatmak için üzerine düşen her şeyi yaptı. Hastanemizde kalan erkek bebeği kuvözden çıkardığımız anda solunumu duruyordu, bu nedenle kuvözden çıkarmadık. Bebek, solunum cihazı desteği ile yaşatılıyordu ve yaşama şansı çok düşüktü. Aydın'a sevk edilen çocuğu biz yaşatmayı başardık. Tıp literatüründe 25 haftalık bebeğin yaşaması mucizedir. Doktorumuz, Aydın'a sevk edilen bebekte yaşam umudu gördüğü için böyle bir karar aldı ve bebeklerin yaşama tutunması için çaba harcadı” diye konuştu.

  24-25 haftalık bebeklerin yaşama şansı zayıf

  Marmaris Devlet Hastanesi Çocuk Doktoru Turan Sertoğlu da, AA muhabirine yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

  “Aydın'a ambulans helikopterle sevk edilen bebek 500 gram olan bebek. Her ne kadar 24-25 haftalık bebeklerin yaşama şansı zayıf da olsa, genel durumu diğer bebeğe göre daha iyi olduğu için kız bebeği Aydın'a gönderdik. Bizim hastanemizde 34 haftanın altında doğan bebeklerin bakımının yapılabileceği bir yeni doğan servisi yok. Bu hiçbir ilçe hastanesinde de bulunmuyor. Herhangi bir solunum problemi olmadığı, genel hali daha iyi olduğu için, daha da önemlisi yolculuk yapabilecek durumda olduğu için kız bebeği Aydın'a gönderdik. Kaybettiğimiz bebeğin genel hali kötüydü ve yola bile çıkabilecek durumda değildi ve kardeşini taşıyan 112 helikopteri Aydın'a varmadan yaşama veda etti.”

  Nakil sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan baba Ertan Gümüş ise, “Eşim gece 02.00 sıralarında rahatsızlandı. Acil olarak hastaneye geldik ve bir saat sonra doğum yaptı. Bebeklerden biri 500, diğeri ise 600 gram olarak dünyaya geldi. 600 gram doğan kızın yaşama şansı biraz daha fazla olduğu için Aydın'a sevk ettiler. Erkek olan burada kaldı” iddiasında bulunmuştu. Gümüş çiftinin, 5 yaşında erkek çocuklarının bulunduğu öğrenildi.

  Başhekim: Erkek bebek helikopter yolculuğunu kaldıramazdı

  Konuyla ilgili dün hurriyet.com.tr'ye açıklama yapan Başhekim Tolga Çakmak, "Bebekler çok küçük 25 haftalık doğdu. Biri 600 gram, diğeri 500 gram. 600 gram doğanın solunumu daha iyiydi, diğeri ise solunum desteğine bağlandı. Solunumu herhangi bir ambulans ya da ambulans helikopter yolculuğunu kaldırabilecek durumda değil. O yüzden onu sevk edemedik." demişti.

  Hastanede yoğun bakım şartlarının yeterli olduğunu da vurgulayan Çakmak, "Solunum destek cihazlarımız, yoğun bakım kuvözümüz var. Hastaları daha iyi takipleri yapılsın diye sevk ediyoruz. Ancak dikkat etmek gerekiyor. Doğru zamanda doğru yere sevk etmek önemli. Küçük bebeği de sevk etseydik hayatını tehlikeye atmış olurduk." diye konuşmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı