25 bin doları geçerken rekor kıralım

Hürriyet Haber
15.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’nin son dönemlerdeki performansını değerlendiren Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ilginç bir tespitte bulundu.

Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına gireceğini ve kişi başına düşen milli gelirin 25 bin dolar hedefine ulaşacağını belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ancak önümüzdeki 11 yılın her saniyesinin çok değerli olduğunu açıkladı. Türkiye’nin bunu başarması durumunda dünyada bir ilki de yapacağını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Dünyada nüfusu 10 milyondan fazla olup da, kişi başı geliri 25 bin doların üstünde olan sadece 14 ülke var. En üstteki ABD ile üçüncü sıradaki Kanada hariç, bu ülkelerin tamamı 1990’lardan sonra bu başarıya kavuşmuşlar. Bu 14 ülkenin kişi başına 10 bin dolardan 25 bin dolara sıçrama yapmaları ortalama 33 sene almış. Hayatta hiçbir şey imkânsız değil. İşimiz hiç kolay değil. Kalan 11 yılın her saniyesi çok değerli” dedi.

Girişimci insanımız var

Tüm çalışmalarda 2023 hedefine odaklanmak gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, “2023’e kadar 11 sene kaldığını düşünürseniz, bu ülkelerden tam 3 kat daha hızlı koşmamız gerekiyor. 3 kat daha fazla koşar mıyız? Tabi ki koşarız. Genç, dinamik bir nüfusumuz var. Müthiş girişimci insanımız var. Biz bir ilki başarabiliriz. Yeter ki, kısır çekişmelerle, sığ gündemlerle enerjimizi ve zamanımızı boşa harcamayalım. Odaklanmamız gereken üç nokta var; verimlilik artışını nasıl gerçekleştiriz, insani gelişmişlik düzeyini nasıl yükseltiriz, kurumsal altyapımızı nasıl iyileştiririz” dedi.

Tarımda mesleki eğitim

Mesleki eğitim için illerde daha yoğun çalışılmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, hizmet ve tarım sektörünün UMEM projesi kapsamına alındığı müjdesini verdi. Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde uygulanmaya devam eden UMEM Beceri’10 projesi, 81 ilde işsizlerin ve işverenlerin umudu olmaya devam ediyor. Proje kapsamında bugüne kadar açılan 3 bin 330 kurs ile 41 binden fazla kursiyerin eğitim alması sağlandı. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan 31 bin kişiden yaklaşık 22 bini işe yerleşirken, 3 bin 500’ü staj eğitimine, 10 binden fazla kişi ise teorik eğitime devam ediyor.”

Yeni bir anayasa istiyoruz

TÜRKİYE’nin yeni bir anayasayı biran önce yapması gerektiğini belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizin sorunlarını çözmesi için yeni bir anayasa şart. Mevcut sistem milletin gerçek potansiyelini engelliyor. Mevcut Anayasa her alanda önümüzü tıkıyor. Enerjimizin çoğunu kendi içimizdeki kavgalara harcıyoruz. Koşacak gücümüz varken, yürüyerek ilerliyoruz. Türkiye’yi yeniden bir dünya devi yapmak istiyoruz. Ama hayallerimiz bu kalıba sığmıyor. Biz artık devletin tapusunu milletin üzerine geçirmek, milletin hak ettiği ekonomik  ve siyasal özgürlükleri en üst seviyelere çıkarmak için yeni bir anayasa istiyoruz” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı