ANKARA HABERLERİ

245 fabrikada 30 bin istihdam

Hürriyet Haber
13 Eylül 2013 - 01:19Son Güncelleme : 11 Eylül 2013 - 18:09

Başkent’le ilgili, “Memur kenti algısından, üreten şehir algısına doğru ilerliyor” değerlendirmesini yapan Ankara 1. OSB Başkanı Ahmet Kaya, 1. OSB’deki 245 fabrikada, 30 bin kişiyinin istihdam ettiğini söyledi. Kaya, “1. OSB, yıllık 1.8 milyar dolarlık ihracat hacmine sahip. Ülkemiz ekonomisine de yaklaşık 6 milyar dolarlık katkı sağlıyor” ifadesiyle, “Yatıram devam” çağrısı yaptı.

Hürriyet Haber

Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi (ASO-OSB) Başkanı Ahmet Kaya, Başkent’in, “memur kenti algısından, üreten şehir algısına” doğru ilerlediğini söyledi.
Ankara 1. OSB’nin, teknik altyapı, ekipman, ihracat ve istihdam rakamlarına bakıldığında Ankara’nın en büyük, Türkiye’nin ise üçüncü büyük ve disipline olmuş organize sanayi bölgesi olduğuna dikkat çeken Ahmet Kaya, sanayicilere büyük görevler düştüğünün bilincinde olduklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Türkiye’de üretimin önündeki en büyük engel, istikrar ve güven ortamının zedelenmesi. Son günlerde iç ve dış politikada yaşanan gerilimin yerli ve yabancı yatırımcının cesaretini kırmaya yönelik adımlar olduğunu düşünüyorum. Türkiye ekonomisi dünyada Çin, Hindistan ve Brezilya gibi son yıllarda üretime ağırlık vermiş ve sanayisi gelecek vadeden ülkeler arasında gösteriliyor. Bu yükseliş dünya ekonomisindeki birçok güç odağını ürküttü ve Türkiye üzerinde bir takım oyunlar oynanmasına neden oldu.

YATIRIMA DEVAM

Buradan yerli yatırımcıya seslenerek, ‘durmak yok yatırıma devam’ diyorum. Çünkü Türkiye, son yıllardaki yükselişiyle güvenilir ülke olma yolunda önemli adımlar attı. Geçmişte dövizdeki en küçük dalgalanmalar sanayicimizi
hatta sokaktaki vatandaşımızı tedirgin ediyordu. Kriz söylemleri üretimin ve ekonomik dengelerin önüne geçiyordu. Bugün dolardaki ani yükseliş kimseyi endişelendirmiyor. Çünkü ülke ekonomisindeki aktörlerimiz, girişimcimiz ve ihracatçımız Türkiye’nin ekonomik gücü sürdürülebilir ve ayakları yere sağlam basan bir güç olarak yoluna devam edeceğini biliyor.”

YABANCILARIN İLGİ ODAĞI

Başkent sanayisinin Türkiye’nin İstanbul’dan sonra ikinici büyük üretim merkezi olduğunu da vurgulayan Kaya, “Ankara’nın Türkiye’nin ikinci büyük sanayi kenti olduğunu biliyoruz. Bu bakımdan Ankara’daki sanayinin kalbi olan OSB’lere büyük işler düşüyor. Burada atılacak her adım başta Başkent ekonomisi olmak üzere ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlayacak.
Kente gelen yabancı delegasyonlar organize sanayi bölgemize gelerek incelemelerde bulunuyor. Heyetlerin buradaki yatırıma hayran kalarak gitmesi, yurt dışındaki birçok sanayi bölgesine örnek teşkil etmemiz bizlere gurur veriyor” dedi. Ankara 1. OSB bölgesi hakkında da bilgi veren Kaya, şunları söyledi:
“Ankara 1. OSB bugün 320 sanayi parseline sahip, toplam bin hektar alan içerisinde kurulmuş 245 fabrikaya ev sahipliği yapan dev bir sanayi bölgesi. Bu sayı çok yakında tam doluluk seviyesine ulaşarak 320 fabrikaya ulaşacak. Bölgemizde parsel büyüklükleri 3 bin metrekare ile 100 bin metrekare arasında değişiyor. Toplam 30 bin kişiye istihdam sağlanan bölgemiz, yıllık 1.8 milyar dolarlık ihracat hacmine sahip. Ülkemiz ekonomisine de yaklaşık 6 milyar dolarlık katkı sağlanıyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 245 fabrikada 30 bin istihdam haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı