ANKARA HABERLERİ

24 yıllık su borcu 83 bin TL

Özlem PEKER-İlayda AKSU
25.07.2017 - 14:31Son Güncelleme :

Etimesgut’a bağlı Şehit Osman Avcı Mahallesi’nde, 131 dairenin bulunduğu İçtaş Blokları sakinleri, 100 bin TL’ye yakın 24 yıllık su borcu yüzünden zor günler yaşıyor.

Özlem PEKER-İlayda AKSU

İddiaya göre ortak ihtiyaçların giderilmesi için kullanılan su deposu ve hidrofor dairesinin girişindeki süzgü sayaç ile tüm dairelere ait su sayaçlarının tüketim bedeli arasındaki farktan kaynaklı borç, 9 binanın bağlı olduğu Ada Yönetimi’nin kalkmasından sonra bina yönetimlerine kaldı. 9 binanın apartman yöneticileri birleşip, dairelerden topladıkları paralarla 10 bin TL’lik borcu ödedi ancak yeni bir borç tebliğ edilince vatandaşlar isyan etti. Su deposunun ve hidrofor dairesinin bulunduğu Florya Apartmanı’nın yöneticisi Arat Köken, olayı şöyle anlattı:
“Bir sıkıntı var ama çözüm yok. 1993 yılında tüm blokların kullanması için su deposu konuldu. Su deposu saatinin toplamıyla 131 dairenin toplamı tutmuyor. Tutmayınca da siz su çalıyorsunuz diyorlar. Borcun ana gerekçesi bu. Halbuki tüm binaların kendi sayacı var, herkes kendi faturasını ödüyor. Burası merkezi sistemle ısıtıldığı için biz Toplu Yapı Yönetimi’ne bağlıyız. Daha önce Ada Yönetimi sorumlu tutuluyordu bu işten. Ama 3-4 yıl önce kaldırıldı. Böyle olunca da su deposu burada olduğu için bizim ensemize yapışıyorlar.

BORCU KAĞIDA YAZDILAR

Borç meselesini tamamen ortandan kaldırmak için diğer apartmanların yöneticileriyle yani toplam 18 kişi ele ele verdik. Tabi gelmeyenler de oldu. ASKİ’nin avukatlarının bize çıkarttığı 10 bin lirayı, 131 daireden para toplayarak ödedik. Bankaya, Toplu Yapı Yönetimi’ne ve ASKİ’ye kapanma işlemleri için yazı gönderdim. ASKİ’nin avukatları, ‘Borcunuz bitmiştir’ dedi. 2-3 gün sonra 17’nci İcra Dairesi’nden yeni bir tebligat geldi. 10 bin 88 TL borç daha çıkardılar. ASKİ Genel Müdürlüğü’ne gittim borcumu öğrenmek için. Hukuk müşavirliğine yönlendirdiler. Resmi belge istedim ama borcumu söylemediler. Sonra oradan bir müşavir bir kağıda borcumuzu yazdı. Afsız 83 bin TL civarında, aflı ise 26 bin TL.

RESMEN ALAY EDİYORLAR

Çocuk oyuncağı gibi sürekli para istiyorlar. Şunu ödeyeyim, bir tane daha gelecek. Kat maliklerinden topladığımız aidat hesabı her ay bloke oluyor borçtan dolayı. Diğer apartman işlerimizi yapamıyoruz. Resmen alay ediyorlar insanlarla. Bitiriyorsunuz, peşinden yeni bir borç geliyor. Bu insanlardan para toplayamam bir daha. 131 dairede oturanlar arasında 1993’ten bu yana olan 25 kişi ancak sayabiliriz. Yeni gelen insanların günahı ne? Haklı olarak kimse para vermiyor. Çünkü onun borcu değil. Bunun affedilmesini istiyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 24 yıllık su borcu 83 bin TL haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı