Gündem Haberleri

GÜNDEM

  24 liderle tanıştım

  Hürriyet Haber
  11 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Eylül 2000 - 00:01

  Milenyum Zirvesi için gittiği New York'tan dönen Cumhurbaşkanı Sezer, ‘‘24 liderle tanıştım. Yakın bir çalışma ve ikili işbirliğinin temellerini atabilme fırsatı buldum’’ dedi. Sezer, zirvede yaptığı konuşmayı da değerlendirdi ve halkın iradesine güvenme konusunda özellikle durduğunu söyledi.

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, Birleşmiş Milletler Milenyum Zirvesi için gittiği New York'tan dün sabah Ankara'ya döndü. Sezer ABD'den dönüşünde de Türk Hava Kuvvetleri uçağını kullandı. Sabah saat 08.20'de Esenboğa Havaalanı'na inen Sezer, 24 ülkenin lideriyle yaptığı tanışma ve ikili görüşmeleri çok yararlı olarak niteledi, ‘‘Bu liderlerle tanışarak önümüzdeki dönemde geliştireceğimiz yakın bir çalışma ve ikili işbirliği ilişkisinin temellerini atabilme fırsatını buldum’’ dedi. New York'ta kendisini izleyen Türk basın mensuplarına da teşekkür eden Sezer, açıklamasında BM zirvesinde yaptığı konuşmayla ilgili olarak şunları söyledi:

  İRADEYE GÜVENME Zirve Genel Kurulu'nda yaptığım konuşmada, halkın iradesine güvenmeyi, hukuka saygı göstermeyi önemli değerler olarak gördüğümü ve bu değerlerin ancak hukuk devletiyle egemen kılınabileceğine işaret ettim. Küreselleşmenin, insanlık için yeni fırsatlar vaat ettiğini ancak zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul kılmamak için özen gösterilmesi gerektiğini vurguladım. Halkın iradesine güvenmeyi, hukuka saygı göstermeyi önemli değerler olarak gördüğümü ve ancak bu değerlerin hukuk devletiyle egemen kılınabileceğine işaret ettim

  EN İYİSİ DEMOKRASİ En iyi yönetim biçimi olan demokrasinin sınırlarının genişletilmesi ve her türlü aşırı akım ve fanatizme karşı da sivil toplumun giderek daha önemli bir rol oynamasının sağlanmasını da dile getirdim. Demokratikleşmeyle ekonomik gelişmişliğin birbirine koşut süreçler olduğuna dikkati çektim ve eğitimin öncelikli bir konu olduğunu anımsattım.

  BM YENİDEN YAPILANMALI Genel Kurul'da yaptığım konuşmada, ayrıca BM'nin ekonomik ve toplumsal yardım yanında, çatışmaları önleme ve sona erdirme yeteneği bakımından da güçlendirilmesi gerekliliği üzerinde durdum. Büyük bir değişim içinde olan dünyamızda uluslararası toplumun beklentilerine karşılık verebilecek bir Birleşmiş Milletler örgütüne sahip olabilmek için, bu örgüte daha saydam bir nitelik kazandıracak barış ve istikrarı koruyabilecek, gerektiği durumlarda yeniden kurabilmek yönünde gerekli araçlarla donatabilecek bir yenileşmeye bağlı tutmamızın taşıdığı önemi vurguladım. Diğer bir deyişle, önümüzdeki zorluklarla baş edebilmemiz için hem yapısal, hem de işlevsel bakımdan geliştirilmiş bir örgüte gereksinim duyduğumuzu anımsattım.''

  Forsla karşılandı

  Birleşmiş Milletler Milenyum Zirvesi'nde katılan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, gidişinde olduğu gibi, dönüşünde de askeri uçak kullandı. Kendisine tahsis edilen uçağın arıza yapması üzerine askeri uçağı kullanan Sezer Ankara'ya geldiğinde, uçağın kapısı açılır açılmaz bir askeri görevli, uçağın merdivenine Cumhurbaşkanlığı forsunu dikti. Sezer ve eşi Semra Sezer uçaktan birlikte indiler. Sezer çiftini TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut karşıladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı