Dünya Haberleri

  239 kişi taşıyan Malezya uçağı kayboldu

  08 Mart 2014 - 07:27:59

  Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e gitmek üzere havalanan Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 tipi uçak kayıp. 227 yolcu ve 12 mürettebatın bulunduğu uçağı arama çalışmaları devam ederken, denize çakılmış olabileceği düşünülüyor.

  Kuala Lumpur’dan havalanan MH370 sefer sayılı uçakla iletişim, kalkıştan iki saat sonra kesilmişti. Uçaktan, TSİ 20.40’tan beri haber alınamıyor.

  Kalkıştan iki saat sonra iletişimin kesildiği uçağın, Güney Çin Denizi üzerinde, Vietnam hava sahası yakınında düştüğü tahmin ediliyor.

  İKİ BÜYÜK YAĞ TABAKASI
  Arama kurtarma çalışmaları hem denizden hem kavadan devam ediyor Vietnam hükümeti bir açıklama yaparak bölgedeki arama-kurtarma uçaklarının iki büyük yağ tabakası tespit ettiklerini duyurdu. Bu yağ tabakası, uçağın enkazına ait olabilir.

  Yolcu yakınları ise saatler geçmiş olmasına rağmen hala enkazın bulunamaması ve uçağın 'kayıp' olarak tanımlanması konusunda öfkesi.

  Uçağın, Tho Chu adası yakınlarında denize çakıldığı haberlerini Malezya Ulaştırma Bakanlığı yalanladı. Vietnam donanmasından bir yetkili ise uçağın Malezya kıta sahası içinde denize çakılmış olabileceğini söyledi.

  Havayolları yetkilileri ise uçağın, iletişimin kesilmeden önce herhangi bir olumsuzluk sinyali göndermediğini açıkladı.

  YOLCU YAKINLARI PERİŞAN HALDE

  Pekin’deki havalimanında endişeli bekleyiş sürüyor. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi konuyla “Haberlerin rahatsız edici olduğunu ve herkesin güvende olmasını ümit ettiklerini” ifade etti.

  YOLCULAR ARASINDA BİR BEBEK DE VARDI
  Malezya Havayolları'nın yayımladığı bilgilere göre, uçakta Türk vatandaşı bulunmuyor. Uçaktakilerin büyük çoğunluğunu Çin vatandaşları oluşturuyor. Yolculardan biri ise bebek.

  Söz konusu uçak 11 yıl 10 aydır serviste, 53 yaşındaki kaptan pilot ise 18365 saatlik uçuş tecrübesine sahip.

  EN SON KAZA 1995'TE OLMUŞTU
  Malezya Havayolları'na ait bir yolcu uçağı 1995 yılında iç hat seferi sırasında düşmüş ve kazada 34 kişi hayatını kaybetmişti. Havayolu şirketinin kaza sicili o yıldan bu yana temizdi.

  Toplam 88 uçaklık filoya sahip Malezya Havayolları, geçen yıl yapılan Dünya Seyahat Ödülleri oylamasında Asya'nın önde gelen havayolu seçilmişti. Buna karşın, son dört çeyrek üst üste zarar açıklayan şirketin son dönemde mali sorunlar yaşadığı biliniyor.

  Öte yandan, Asya'da son derece hızlı büyüme kaydeden havayolu taşımacılığına ilişkin güvenlik endişeleri uzun süredir gündemde. Hızla büyüyen havayollarının yapısal sorunları ve insan kaynakları sıkıntıları endişeye yol açıyor.


  TEKERLEĞİ ALEV ALDI
  Öte yandan Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'den Nepal'in başkenti Katmandu'ya giden bir yolcu uçağının iniş sırasında sağ tekeri alev aldı. 170 kişi taşıyan Indigo Havayolları'na ait Airbus 320 tipi uçaktaki yolculrın derhal tahliye edilmesiyle herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

  Son Güncelleme : 08 Mart 2014 - 16:53:47
  Okuyucu Yorumları { Toplam 16 Yorum }
  • john nartland 8.3.2014 17:04:28
   Hayat fani,ne Kasalardaki avrolar,nede kolundaki kafandan buyuk saat seni ebedi yapacak,
  • hakan ecevit gürünlü 8.3.2014 16:47:59
   uçak bir adanın sahile yakın ormanlık kısmına düştü kurtulanlar var rüyamda gördüm
  • Aly John 8.3.2014 16:47:47
   Dünya'nın En Yoğun Nüfus Bölgesinin kıyısında nasıl oluyor da bulunamıyor saatlerdir ya hayret bişey..
  • hayri karaarslan 8.3.2014 16:36:01
   Uçak düşerken veya düşme tehlikesi yaşadığında 2 pilotun telsizle durumu bildirecek hiç mi zamanları olmuyor?
  • Dokuzuncu Köy 8.3.2014 16:21:25
   Tek görülen yağ tabakası ise durum vahim. Oysa enkaz parçalarına tutunarak hayatta kalabilmiş birkaç kişi olabileceğini düşünmüştüm. Benzer bir kazada Bahia Bakari adındaki çocuk bu şekilde sağ bulunmuştu. Böyle kazaların bir daha yaşanmaması dileğiyle.
  • Bakış Açısı 8.3.2014 13:27:56
   Sayın Mustafa Eren "Gözyaşı bile aynıyken insanlar arasında bu kavga savaş neden?" diye sormuş. Bizimki dahil, liderlerin suratındaki nefreti gör. Cevap orada.
   
  HaberlerGalatasaraybinali yıldırımFenerbahçeburçniobeak partiAlmanya