Ege Haberleri

  2300 yıkım kararı

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, önüne gelenin hazine arazisine bina yaptığını belirtti, il genelinde 10 bin kaçak yapı olduğunu, 2300'ünün yıkılacağını açıkladı.

  Müfettiş raporu

  MARMARADA yaşanan deprem felaketinden sonra Bayındırlık Bakanlığı Muğla'ya kaçak binalarla ilgili müfettiş gönderdi. Yapılan incelemeler sonucunda, il genelinde aralarında turistik tesislerin de olduğu 10 bin kaçak bina bulunduğu belirlendi.

  BUGÜNE kadar kaçak binaların yıkımının ihmal edildiğini belirten Vali Lütfi Yiğenoğlu, ‘‘İl İdare Kurulu bir çok tesise ve konuta yıkım kararı verdi. Sadece Bayındırlığın sorumluluk alanında 2300 konutun yıkım kararı var. Bunlar turizm sezonu sonuna kadar yıkılacak’’ dedi.

  KÖY muhtarlarına büyük iş düştüğünü belirten Yiğenoğlu, ‘‘Herkes bölgesinde kaçak bina yapımını bize bildirmek zorunda. Zamanında bilgi verilmediği için binaların yıkımı zorlaşıyor. Görevini yapmayan muhtarları görevden alırım’’ dedi.

  Yiğenoğlu kararlı

  TÜRKİYE’NİN KANGRENİ

  MUĞLA Valisi Lütfi Yiğenoğlu, deprem felaketinin unutulmaması gerektiğini hatırlattı, ‘‘Kaçak binalar Türkiye'nin kangreni. Muğla'da birinci derece deprem bölgesinde. Kaçak binalara karşı cezaları artırdık. 2000 rakamlarına göre en düşük ceza 300 milyon, en yüksek 14 milyar lira oldu. Sezon sonuna kadar yıkılması kararlaştırılan binaların sahipleri kendileri yıkarsa cezada indirime gideceğiz. Yıkmazlarsa yıkım işini ihaleye çıkartacağız. Kaçak bina sahipleri yüzde 20 daha fazla ceza ödemek zorunda kalacak’’ dedi.

  Yıkım şenliği

  NARLIDERE 2. İnönü Mahallesi'nde yapılan sosyal konutlarına kavuşan 350 aile, gecekondularını yıktı. Yıkımda yıkımda davul zurna çalındı, folklor gösterileri yapıldı. Yıkıma katılan Urla Belediye eski Başkanı Bülent Baratalı ile Narlıdere Konut Yapı Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Hüseyin Saygılı, ‘‘Narkent gecekondu önleme ve kent yenileme projesinin ilk

  ayağını tamamladık. 4 yıl önce ödedikleri arsa bedelleri ile yapılan konutları bitirerek hak sahibi gecekonduculara teslim etmeye başladık. 15-20 metrekarelik sağlıksız evlerden çıkıp, 95 metrekarelik dairelerine kavuştular. 350 konut sahiplerine teslim edildi. Hedefimiz daha 1000 gecekonduyu yıkmak’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı