Dünya Haberleri

DÜNYA

  23 yıl çığlığımı kimse duymadı

  Hürriyet Haber
  24 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 24 Kasım 2009 - 11:39

  Belçika’da geçirdiği trafik kazasından sonra felç olup bitkisel hayata girdiği teşhisi konulan Rom Houben’in 23 yıl boyunca bilincinin açık olduğu ortaya çıktı. Houben “23 yıl çığlık attım, kimse duymadı” dedi.

  Beyni normal çalışıyor
  1983’te bir kaza yüzünden felç olan ve konuşamayan Rom Houben, söyledikleri her şeyin farkında olduğunu doktorlara anlatamadı. Hastanın bilincinin tamamen gittiği sonucuna varmadan önce doktorlar onu, Glasgow Koma Ölçeği’ne göre bir dizi testten geçirdi. Ancak 3 yıl önce yüksek teknoloji ürünü cihazlar sayesinde hastanın, vücudu üzerindeki kontrolünü kaybetmesine rağmen beyninin normale çok yakın şekilde işlediği belirlendi.
  İkinci doğum günüm
  Durumunun açıklığa kavuşmasından sonra Houben hastaneden çıkamasa da artık uzandığı yerden kitap okumasına ve iletişim kurmasına olanak tanıyan özel bir cihaza ve bilgisayara sahip. Rom Houben komada geçen 23 yılını ise şöyle anlattı: “Çığlık attım, ama sesim çıkmadı. Bir şeylerin yanlış olduğunu keşfettikleri günü asla unutamam. Benim ikinci doğum günümdü o gün. Artık bilgisayar vasıtasıyla arkadaşlarımla sohbet etmek, okumak ve hayatın tadını çıkarmak istiyorum”.

  Film gerçek oldu

  “Anestezi” adlı filmde de benzer bir “bilinci açık olma” durumu ameliyat sırasında yaşanıyordu. Filmde, bir erkek geçirdiği açık kalp ameliyatı sırasında ‘anestezik farkındalık’ adı verilen durumu yaşıyordu. Yani olup bitenin tamamen farkında olacak şekilde uyanıktır, operasyonu hissedebiliyordur, ancak anestezinin etkisiyle vücudu hiçbir şeye tepki gösteremeyecek şekilde paralize olmuştur. Nörolog Steven Laureys sadece Almanya’da her yıl 100 bin kişinin travmatik beyin yaralanması geçirdiğini, yılda 3 bin ila 5 bin hastanın durumunun Houben’a benzediğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı